1. Co pro vás znamenají Vánoce?
2. Co byste popřáli Hranicím a lidem v novém roce?

close Daniel Vitonský info Zdroj: Archiv politika zoom_in Daniel Vitonský Daniel Vitonský,
starosta města Hranice
1. Určitě je to pro mě symbol pohody, klidu a navštěvování příbuzných, kamarádů a známých. Člověk si pak mnohdy uvědomí, jak málo času si na některé lidi udělal během roku, ale o to radostnější a pohodovější je potom posezení a povídání se všemi. A samozřejmě nesmí chybět radost dětí u stromečku a jejich nadšení z dárků.
2. Rok 2023 utekl jako voda, to si ale ostatně říkáme každý rok, a všichni máme teď spousty předsevzetí a velkých plánů v tom novém roce, ale to si taky říkáme každý rok. Myslím, že ale každému z nás se určitě povedlo něco, na co může být pyšný a za co se může pochválit. A já všem lidem přeji, aby až se budou ohlížet za rokem 2024, aby těch pochval bylo spousta, přeji všem velký optimismus, nadšení, hodně štěstí a hlavně zdraví.

close Hranická spisovatelka Jaroslava Černá. info Zdroj: archiv Deníku zoom_in Hranická spisovatelka Jaroslava Černá. Jaroslava Černá, Hranice,
spisovatelka
1. Prožívání a pohled na Vánoce se mění s věkem, časem a okolnostmi. Pro mě jsou klidným a pohodovým časem, koncem roku. Abych se v tomto čase vyhnula moudrým radám odborníků, medvídků, sobů a zelených mužíčků, vypínám u TV reklam zvuk. Experti na Vánoce totiž nejlépe vědí, co dělat, aby byl člověk šťastný, znal ty pravé slevy, nestrádal hlady, a hlavně vědí, že musíme být všichni spolu. A já zase vím, že když během roku a života nejsme v kontaktu, nemáme pro sebe pochopení a čas si o všem povídat, o Vánocích to nedoženeme. A tak věřím, že to pravé kouzlo Vánoc přetrvává v duších dětí. Nikomu nezáří oči od světýlek na stromečku více než nedočkavým dětem, nadšeným z dárků. A radost dětí se pak přenese na rodiče, protože štěstí dětí je dělá stejně šťastné. A v tom je pro mě to kouzlo Vánoc a přeji všem, aby přetrvalo i do všedních dnů v dalším roce a životě.
2. Lidem žijícím v Hranicích a v celé naší krásné zemi přeji, aby nenaslouchali signálům, které vysílá fialová vláda, ale řídili se vlastním rozumem, citem, intuicí a srdcem.
Mým velkým přáním je, aby skončily nesmyslné války ve světě, na Ukrajině a Izraeli, vlivem mocných, chamtivých, velikášských a krutých mužů přestali trpět nevinní lidé, ženy a děti. Ať jsou všichni v bezpečí tak, jako jsme my v Hranicích, Česku a snad i v Evropě.

close Jan Hegar, ředitel Charity Hranice. info Zdroj: se souhlasem Jana Hegara zoom_in Jan Hegar, ředitel Charity Hranice. Jan Hegar, Hranice
ředitel Charity Hranice
1. Vánoce jsou svátky pokoje a příležitostí k poděkování a radosti. Poděkování za vše, co od Boha nebo od života dostáváme, a není toho málo, když se dobře zamyslíme. A radosti z toho, že na to vše, co prožíváme, nejsme nikdy sami.
2. Hranicím přeji, aby stále kvetly jako doposud a lidé zde žili spokojeně. Všem lidem pak přeji v novém roce především dobré zdraví, dobré rodinné zázemí, přátele, o které se můžete opřít v nouzi.  A také úsměv a humor ať nám nechybí.

close Jana Nováková, pedagožka SOŠ Hranice, Učitel roku 2023 Olomouckého kraje. info Zdroj: Václav Vomáčka, se souhlasem zoom_in Jana Nováková, pedagožka SOŠ Hranice, Učitel roku 2023 Olomouckého kraje. Jana Nováková, Hranice,
pedagožka SOŠ Hranice, Učitel roku 2023 Olomouckého kraje
1.Vánoce jsou pro mě kouzelné svátky, plné vůně vanilky, perníků, punče, světýlek a rodinných tradic. Prvotní shon vystřídá klid, pohoda a radost prožitá se svými blízkými.  Vánoce jsou také obdobím, kdy více otevíráme svá srdíčka a pomáháme těm, kteří naši pomoc potřebují, jsme tolerantnější a milejší, proto je mám moc ráda. 
2. Hranicím bych přála, aby se v nich hezky žilo lidem v každém věku, aby se staly moderním městem s aktivními obyvateli i veřejnými činiteli, městem, kde slova vzdělání, kultura, sport a pomoc nejsou cizí.  Všem lidem přeji pevné zdraví, rodinnou pohodu, více tolerance a úspěšný nový rok. 

close Markéta Lásková, sbormistryně pěveckého sboru Cantabile. info Zdroj: se souhlasem Markéty Láskové zoom_in Markéta Lásková, sbormistryně pěveckého sboru Cantabile. Markéta Lásková, Hranice
sbormistryně pěveckého sboru Cantabile
1. Já osobně vnímám každoročně vánoční čas ve dvou polohách. Předvánoční období je pro mě z hlediska pracovního vytížení dosti náročné. Připravuji se svým pěveckým sborem Cantabile více vánočních koncertů, účinkujeme na různých místech (v Hranicích i okolí), takže na přípravu rodinných Vánoc mi mnoho času nezbývá. Hudba mě ale naplňuje a mám radost, že s ní mohu rozdávat radost i druhým lidem.
Druhá poloha Vánoc je pro mě ta rodinná. To už je doba klidu a pohody, kdy se mohu setkat se svými dětmi, blízkými příbuznými, ale hlavně se nejvíce těším u stromečku na rozzářené oči své malé vnučky Magdalenky.
2. A mé přání hranickým občanům? Všem občanům Hranic bych chtěla popřát spokojenost a krásnou sváteční pohodu. Do nastávajícího nového roku 2024 všem především pevné zdraví, mnoho úspěchů v osobním životě i v práci a co nejvíce prožitých radostných dnů.