Šance, že Přerov dostane zdarma do svého vlastnictví kasárna v ulici Želatovská, je nepravděpodobná. I když na sklonku loňského roku svítala naděje na bezúplatný převod, nyní to vypadá, že město za tento rozlehlý areál bude muset zaplatit.

Armáda totiž mezitím přehodnotila svůj postoj. Přitom zástupci magistrátu už měli plány, jak bývalá kasárna využijí.

„Chtěli jsme v kasárnách vybudovat byty, ale hovořilo se i o stavbě víceúčelové sportovní haly,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková.

Komise ministerstva obrany pro nakládání s nepotřebným majetkem však podle jejích slov doporučila vyhlásit výběrové řízení na koupi areálu a následně jej odprodat za tržní cenu.

„Těžko říct, v jaké částce se odprodej bude pohybovat, ale může jít o desítky milionů korun. Máme obavy, že na tento vojenský objekt nedosáhneme,“ doplnila Grambličková.

Želatovská kasárna opustili vojáci v loňském roce. Naposledy sloužila jako školicí středisko leteckého výcviku. Vojáci se z areálu přemístili do Vyškova.

Z necelé stovky příslušníků výcvikového střediska tam však přešlo pouze pět desítek vojáků a z občanských pracovníků se přesunuli na nové působiště jen čtyři. Zbývající skončili v evidenci úřadu práce nebo odešli do penze.

Plány na využití bývalého vojenského objektu si dělá i hranická radnice. Ta má zájem o bývalá kasárna Jaslo. Armáda městu původně přislíbila, že rozsáhlý areál bezúplatně převede na Hranice, pak však od svého úmyslu ustoupila. Nyní se situace opět změnila.

„Podle posledních informací armáda prohlásila, že kasárna dále využívat nebude. Takže nyní začne proces, kdy vojsko nabídne areál státním institucím a pokud ty odmítnou, přijde na řadu jednání s městem,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jak dále sdělil, není jisté, za jakých podmínek k převodu kasáren dojde. Město už dříve představilo své plány, co by v kasárnách Jaslo mohlo vzniknout. Šlo například o prostory pro podnikání, sociální byty nebo detašované pracoviště vysoké školy.

Dagmar Rozkošná, Martin Pjentak