VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se dělo na Hranicku - přehled nejzajímavějších údálostí roku 2012

Hranicko – Rok 2012 skončil. V Hranicích či jeho okolí byl opět plný radostných, přelomových, kuriózních, ale bohužel i tragických událostí.

2.1.2013 2
SDÍLEJ:

Ledové kry na řece Bečvě v Teplicích 26. února 2012Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

My jsme pro vás v tradičním zpětném okénku vybrali některé z těch nejzajímavějších.

Leden

Komando zasahovalo v kasárnách

Vojenská policie z kraje roku zasahovala v hranických kasárnách. Důvodem zákroku bylo zatknutí vojáka místního 71. mechanizovaného praporu, který měl co do činění s drogami a jinými návykovými látkami. Podle některých informací se ze stejného důvodu údajně vyšetřovaly ještě další tři osoby.

Uznávaní lékaři se sjeli do lázní

Sanatorium Moravan v Lázních Teplice nad Bečvou hostilo už patnáctý ročník Lázeňských kardiologických dnů. Programu se zúčastnilo přes šedesát lékařů z České republiky i ze Slovenska. Zajímavé přednášky předních odborníků pojednávaly hlavně o novinkách v oblasti léčby kardiologicky nemocných pacientů.

Únor

Ledové kry zastavily Bečvu

Ledová bariéra na Hranicku konečně povolila, kry a voda se valí dalTřeskutý únorový mráz vytvořil na celkem osmnácti kilometrech toku Bečvy ledovou bariéru. Průtok se pro oko pozorovatele prakticky zastavil a kvůli spodnímu tlaku hrozily nejen Hranicku povodně.

Přestože fotbalové hřiště v Ústí se na čas ocitlo pod vodou, k nejhoršímu naštěstí nedošlo.

Díky manévru na hranickém jezu hladina řeky klesla a ledová stěna se roztrhala. Vzpomínku na ni ještě několik dní vzbuzovaly obrovské kry, které po uvolnění zůstávaly podél břehů řeky.

Únos? Ne, jen hra na schovávanou

Bujná fantazie třináctiletého klučiny z Ostravy plně zaměstnala celou řadu policistů i celostátních médií. Chlapec se ztratil při hře na schovávanou v oblasti teplických lázní a ve snaze najít správný směr zpátky ušel přes deset kilometrů.

Z Hranic putoval do Špiček, Kunčic, Bělotína či Polomi. Teprve pak zavolal svému otci.

Skutečnost ale zřejmě ze strachu zatajil a vymyslel si příběh o únosu. Pravda vyšla najevo až na policejní stanici.

Březen

Náklaďáky s pískem jen pod plachtou

Opakovaně překračovaný limit prašnosti v Hranicích podnítil radnici ke schválení nové vyhlášky. Od začátku března dopravci nesmí přes město a jeho místní části převážet sypký materiál bez předchozího přikrytí plachtou.

„Chceme tak míru prašnosti ve městě snížit. Město bude v tomto směru spolupracovat i se státní a městskou policií," sdělil tehdy tiskový mluvčí Petr Bakovský.

Trubači se předvedli v „lesárně"

Mezinárodní setkání lesnických škol o víkendu a mysliveckých trubačů o víkendu proběhlo v HranicíchPoslední ryze březnový víkend byl v Hranicích zasvěcen Mezinárodnímu setkání lesnických škol a mysliveckých trubačů. Jednotliví studenti spojili své síly a i s dříve neznámými hudebníky vytvářeli od pátku do neděle libozvučný orchestr.

Do Hranic se sjeli trubači ze všech českých i slovenských lesnických škol. Závěrečný koncert přilákal do areálu hranické školy stovky návštěvníků.

Prestižní akce se konala i v souvislosti se 160 lety od založení Střední lesnické školy Hranice.

Duben

Elim zahájil stavbu azylového domu

Hranické křesťanské sdružení Elim zahájilo necelý rok po otevření domu pro opuštěné matky s dětmi ve Slavíči stavbu dalšího azylového domu, tentokrát v Drahotuších. Rozsáhlé práce na zchátralé budově potrvají až do podzimu 2013, pak bude prostory využívat asi dvacítka sociálně znevýhodněných seniorů z Hranicka.

Muž v Bečvě odstartoval sérii úmrtí u jezu

Náhodný chodec objevil v Bečvě naproti stadionu SK Hranice torzo lidského těla. Později se potvrdilo, že šlo o osmapadesáti­letého muže z Valašského Meziříčí, který zemřel utonutím. Tato situace odstartovala nezávisle na sobě sérii podobných tragických událostí.

Dalších lidských ostatků si jen o čtrnáct dní později v řece všiml jezný a při pádu ze čtyřmetrové výšky taktéž u hranického jezu na konci června tragicky zahynul i bývalý známý trenér hranických či později přerovských házenkářů Miroslav Frank.

Květen

Názvy ulic se dvakrát změnily

Některé názvy ulic v Drahotuších se během krátké doby už podruhé změnily. Dopomohla k tomu petice tamních obyvatel. První změnu celkem šesti drahotušských ulic podnítil zákon, který kvůli elektronizaci veřejné správy zakázal ulice s totožným pojmenováním v jednom městě, byť šlo o jeho místní část.

Obyvatelé původní Nerudovy, Tyršovy a Nádražní ulice v Drahotuších nesouhlasili s doplněním o římskou číslici II a vynutili si změnu na ulici Jana Nerudy, M. Tyrše a K Nádraží.

Tepelné hospodářství se prodá

Zastupitelé Hranic v květnu schválili záměr na prodej tepelného hospodářství v Hranicích. Do konce srpna projevilo svůj předběžný zájem pět soukromých společností. Samotný prodej po výběrovém řízení by měl proběhnout v příštím roce.

O prodeji jednoho z provozů firmy Ekoltes se začalo uvažovat kvůli stále častějším odklonům odběratelů od centrálního vytápění k domovním kotelnám. To, za kolik milionů se městské kotelny prodají, záleží až na podaných nabídkách.

Červen

Klíček a Struhlovsko se spojí

Ani druhé konkurzní kolo ředitelku Mateřské školy Klíček nepřineslo. Městská rada později další etapy výběrového řízení zrušila a rozhodla se sloučit tuto hranickou mateřkou školku s vedlejší Základní a mateřskou školou Struhlovsko. Do realizace tohoto kroku zbývají poslední hodiny. Dojde k němu hned prvního ledna 2013.

Konec rekonstrukce hranického parku

Po více než půlroční rekonstrukci je hranický park otevřen veřejnostiAkce, kterou Hranice předem deklarovaly coby jednu z hlavních priorit roku, je u konce. Více než půlroční takřka nepřetržité práce na celkové opravě hranického parku Sady Čs. legií skončily právě v červnu. Projekt si vyžádal přes šestnáct milionů korun.

Reakce na novou podobu parku se různily. Někteří byli z jeho vzhledu nadšeni, jiní vyjadřovali různé výhrady, například kvůli dlouho nepřístupným toaletám či nedostatku dětských prvků. Ty se zpětně doplnily ještě na podzim.

Červenec

Komenského na 4 měsíce uzavřená

Komenského ulice, jeden z nejdůležitějších tahů centra Hranic, se hned na začátku prázdnin nejprve částečně, později úplně uzavřela. Oprava kanalizace měla trvat „jen" během léta, jenže termín dokončení se výrazně přetáhl.

Trpělivost řidičů i tlumiče jejich vozidel procházely tvrdou zkouškou téměř až do listopadu. Na vině prý byla dlouho nezkolaudovaná přeložka plynu i práce na retardéru, který se ve srovnání s ostatními zpomalovacími pruhy silnice snížil. Jeho nájezdová ramena se tak prodloužila.

Peníze z hazardu jdou i na kotelny

Přibližně dvanáct milionů, tedy asi o sedm milionů korun více než v předcházejícím roce získala hranická radnice díky změnám zákonů o automatech a podobných loterijních hrách.

Zastupitelé v horkém červenci na svém mimořádném zasedání rozhodli o jejich využití. Bez větších debat se shodli, že část peněz by měla jít na opravu kotelen dvou základních škol v Hranicích – ZŠ Šromotovo a ZŠ 1. máje. Celkový rozpočet na opravy činil skoro šest milionů, vedle výnosů z hracích automatů se financoval také z investičních fondů a z rezerv města.

Srpen

Pavilon ve Skaličce se stihl za rok

Nový pavilon v Domově Větrný mlýn ve Skaličce Výstavba nového lůžkového pavilonu Domova Větrný mlýn Skalička o kapacitě čtyřiceti osob je hotová dříve, než se čekalo.

Oproti původním předpokladům se stihla už na konci srpna, jen dvanáct měsíců po slavnostním poklepání hejtmana na základní kámen.

Olomoucký kraj do projektu vložil 33 milionů korun. Čtyřicet z celkových osmasedmdesáti mentálně postižených klientek ústavu se do nových prostorů nastěhovalo v říjnu.

Lidé na Potštátsku pijí kvalitní vodu

Přibližně rok trval také další významný projekt, který právě v srpnu končil. Obyvatelé Potštátu, jeho okolí či občané místní části Hranic Středolesí si konečně mohli z kohoutku napustit kvalitní pitnou vodu. Akce několika investorů si dohromady vyžádala stejně jako stavba pavilonu ve Skaličce 33 milionů korun. Celková délka nově vybudovaného vodovodu činí 13 970 metrů.

Září

Metanol na Přerovsku zabíjel

Rozhodně nejsmutnější událost, která v září zasáhla nejen přerovský okres, ale celou republiku. Následky požití pančovaného alkoholu však byly nejtragičtější právě na Moravě. Jen na Přerovsku zemřelo celkem pět lidí, jedné z obětí bylo pouhých jednadvacet let.

Přímo hranická nemocnice až do konce roku nepřijala žádnou osobu, která by jevila byť jen příznaky otravy metylalkoholem.

Kůrovec řádil na Hranicku

Krajští inspektoři životního prostředí v září přispěchali s urgentní výzvou. Po velice suchém létě se totiž v několika katastrech obcí Hranicka rozšířil kůrovec. Brouk napáchal výrazné škody nejen na starých, ale překvapivě i na mladých stromech do čtyřiceti let.

Vlastníci lesů tak museli začít s rozsáhlým kácením a odvozem dřevin z lesa. Bez zásahů majitelů by lesy hynuly a kůrovec by se i nadále rychle šířil. Do zimy se požadované množství dřeva podařilo vyvézt. Kůrovec se prý však může objevit i na jaře.

Říjen

Starnawski vytvořil v Propasti rekord

Hranická propast je nejhlubší ve střední Evropě.Říjen na Hranicku začal opět zprávou nadregionálního významu. Hloubkový ponor polského potápěče Krzystofa Starnawskiho do Hranické propasti totiž znamenal překonání rekordu v celkové hloubce Propasti.

Měřící sonda, kterou Polák z rekordní hloubky 225 metrů vyslal dolů, se zastavila na 373 metrech. Se suchou částí tak Propast měří už 442,5 metrů.

Hranická propast je nyní druhou nejhlubší sladkovodní jeskyní na světě, údaj ale nemusí být konečný. Je pravděpodobné, že zařízení se na úplném dně Propasti v říjnu nezastavilo.

Krajské volby ovládla rudá

Výrazný úspěch v říjnových volbách do krajského zastupitelstva zaznamenala levice. Přímo v Hranicích zvítězila KSČM a přední pozice obsadila i ve velké většině okolních obcí. Své místo v krajském zastupitelstvu obhájili i členové komunistické strany Ivan Sumara z Hranic a starostka Milenova Milada Vašíčková.

Nově se do tohoto orgánu dostal i místostarosta Hustopeč nad Bečvou Zdeněk Váhala, který kandidoval za Koalici pro Olomoucký kraj společně se starosty.

Nejvyšší účast na Hranicku zaznamenaly Dolní Těšice (60,38 %), nejnižší procento voličů přišlo k urnám v Potštátě (24,62 %).

Listopad

Hraničtí vojáci se vrátili z Afghánistánu

Čtyřiapadesát příslušníků 4. jednotky výcvikového a poradního týmu, mezi nimiž nechyběli vojáci z Hranic, se po více než půl roce stráveném ve válkou zmítaném Afghánistánu vrátili zpět do vlasti. Přestože v Asii museli absolvovat sedm set bezpečnostních střetů, všichni se vrátili bez zranění.

V Praze je později ocenil i ministr obrany Alexandr Vondra. Byl to jeden z jeho posledních úkonů v tomto resortu.

Autobusové nádraží v žalostném stavu

Autobusové nádraží v HranicíchMístostarostka Hranic Pavla Tvrdoňová zveřejnila výsledky prověrky Bezpečnosti ochrany zdraví při práci (BOZP), která upozorňuje na havarijní stav autobusového nádraží v Hranicích. Rada města na tomto základě připravovala materiál, který by situaci měl řešit.

„Jednou z variant je prodej autobusového nádraží ČSAD, další variantou je celková rekonstrukce pouze v režii města a třetí možností jsou nezbytné opravy při zachování běžného provozu," přiblížila místostarostka.

Prosinec

Dáreček pod stromeček sklidil úspěch

Po třech letech se ve dvoraně hranického zámku opět rozběhla adventní akce Dáreček pod stromeček. Veřejnost, ale i představitelé škol a jiných organizací nosili až do 20. prosince nejrůznější hračky i jiné předměty, které jistě udělají radost dětem z dětských domovů, z nemocničních oddělení či seniorům z domovů důchodců.

Rekord z roku 2009 sice překonán nebyl, ale 3155 celkově nasbíraných dárečků předčilo veškerá očekávání.

Úřad práce pod dohledem policie

Další nepříjemný incident a napadení sociální pracovnice na Úřadu práce v Hranicích byl posledním impulzem k zavedení bezpečnostních opatření.

Po několika opakovaných fyzických konfliktech už na chodbách budovy se městská policie zavázala k pravidelným, až čtyřdenním kontrolám veřejných prostorů na úřadu práce. Z preventivních důvodů se uvažuje také o zavedení kamerového systému.

Autor: Pavel Mašlaň

2.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista - Hranice na Moravě.(22 000 Kč)

Optometristé Optometrista - Hranice na Moravě. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledk. Pracoviště: Vaše optika - hranice na moravě, Galašova, č.p. 175, 753 01 Hranice 1. Informace: Martina Sedláková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník(15 000 Kč)

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocné stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Přijmeme zedníka na zednické práce a pomocné stavební práce pro rekonstrukce našich budov., , Požadavky: , vyučení v oboru zedník nebo příbuzné činnosti, zkušenosti v oboru, pečlivost, zodpovědnost, spolehlivost., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email:farmaondrousek@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 581 622 047 - p. Alois Ondroušek. Pracoviště: Farma ondroušek s.r.o, 753 53 Všechovice. Informace: Alois Ondroušek, +420 581 622 047.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Zahradník(19 000 Kč)

Zahradníci floristé a květináři Florista/ka, aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, samostatné floristy/ky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami si uchazeče zaškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Je důležité, aby nový uchazeč měl cit pro barvu byl kreativní s estetickým vnímáním. Požadujeme základní znalost práce na PC (odeslat a přijmou email, vyplnit tabulku). , , Nabízíme:, Mzda je přepočítávána dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také, pokud splní limit odpisů zboží. Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu. Mzdy zaměstnanců se pohybují mezi 16 a 20 tisíci korun v čistém. , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: florcentrum@florcentrum.cz;, - telefonicky od 7,00 do 15,00 hod. v pracovní dny na čísle 736 473 456 - paní Hana Foltýnová. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště hranice, Družstevní, č.p. 2034, 753 01 Hranice 1. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Zahradník(19 000 Kč)

Zahradníci floristé a květináři Florista/tka - aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, samostatné floristy/tky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami uchazeče vyškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Požadujeme cit pro barvu, kreativnost s estetickým vnímáním, základní znalost práce na PC (odeslat a přijmout email, vyplnit tabulku aj.)., , Nabízíme:, Mzda je přepočítávána dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také pokud splní limit odpisů zboží. Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: florcentrum@florcentrum.cz;, - telefonicky v pracovní dny od 7,00 do 15,00 hod. na čísle 736 473 456 - p. Marcela Foltýnová, , Místo výkonu práce: Kaufland Přerov, Lipnická 2996, Přerov.. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště přerov, Lipnická, č.p. 2996, 750 02 Přerov 2. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár skládky v Lipníku nad Bečvou

Hasiči likvidují požár skládky v Lipníku

Házenkáři TJ Cement Hranice. Ilustrační foto

Konečně! Cementáři se radovali po šesti prohrách. Skolili Jičín

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT