LEDEN

Úderem půlnoci 1. ledna nového roku začali lidé v ulicích města oslavovat příchod roku 2008. Ve stejné minutě však lidem na Hranicku zdražilo teplo. Firma Ekoltes se hájila tím, že zdražil plyn a zvýšila se DPH.

Oslavy Silvestra neskončily dobře také pro jednu rodinu z obce na Hranicku. Zloděj se vloupal do jejich domu a odcizením věcí způsobil škodu ve výši čtyřicet tisíc korun.

Vstup do nového roku hodnotili hasiči kladně, zatímco policisté zadržovali jednoho opilého řidiče za druhým.

Nový rok s sebou do Česka přinesl i řadu razantních změn. Kromě sjednocení již zmíněné DPH se zavedly poplatky na některé léky v lékarnách. Lidé v Hranicích si proto léky nakoupili do zásoby již v prosinci. Více než tisíc lidí si nestačilo vyměnit své staré řidičské průkazy za nové, patrně lepší a modernější. Někteří z nich možná ty staré zkrátka nemohli doma najít.

Hranicko zasypal sníh, hlásal jeden z titulků v lednovém Hranickém týdnu. Ještě aby ne, když je leden!

U Slavíče se stala nehoda. Narazily do sebe tři kamiony. Snad bude v letošním roce podobných zpráv méně. Alespoň pokud se týká Slavíče. Podobné nehody se přesunou o pár kilometrů severněji - k Hrabůvce…

V lednu také probíhaly zápisy dětí do základních škol. Městští radní zakázali Základní škole 1. máje otevřít více než tři třídy. Chtějí tak docílit rovnoměrného rozmístění žáků.

AKCE MĚSÍCE

V Zámeckém klubu se konala hip-hopová akce. Mladé publikum se tentokrát nepředvedlo zrovna v nejlepším světle. Na stěnách se objevily graffiti, zákaz kouření ignorovali i samotní účinkující. Vše se navíc odehrálo ve zkušební době Zámeckého klubu. „Klub pro mladé“ však dodnes nikdo totálně nezdemoloval. Možná příště…

ÚNOR

Zatímco někteří hraničtí vojáci odletěli do Kosova, jiní letěli do Afghánistánu. Aspoň se podívají do světa…

Protesty se v zimě nevyhnuly ani samotným Hranicím. Rodiče žáků ze Základní školy Struhlovsko volali po tom, aby se odvolaný ředitel školy vrátil do své původní funkce. Nepomohla však ani podpora samotných žáků. Jan Jursík byl odvolán kvůli zjištěným nedostatkům v hospodaření.

V polovině února jsme vám na našich stránkách slibovali, že diskutovaná nadzemní lávka, která by měla spojit nákupní centrum Kaufland se sídlištěm Hromůvka, bude stát ještě během loňského roku. Provoz na silnici se už uklidnil, lávka nikde. Tak třeba se dočkáme letos. Jen během ledna a února na této silnici zemřeli dva neopatrní chodci.

Návštěvnost Zámeckého klubu kolísá. Někdy přijde jen pár návštěvníků, někdy prostory klubu praskají ve švech. Na vystoupení Modré opice přišly dvě stovky lidí, čímž padl rekord v návštěvnosti.

Na Hranicku se rozjel maškarní rej a plesová sezona. Zatímco v Klokočí tancovali lidé v pyžamech, Domov seniorů v Hranicích patřil papučovému bálu.

AKCE MĚSÍCE

Obce na Hranicku ovládlo masopustní veselí. Tradici našich předků stále zachovávají například v Klokočí, Rouském, Paršovicích a Černotíně. Samozřejmě nemohlo chybět občerstvení v podobě koláčů, langošů a slivovice.

BŘEZEN

Město chce vybudovat celkem pět cyklostezek, které mají usnadit cyklistům pohyb v ulicích města. „Pokud vše půjde, první etapa by mohla být realizována již v letošním roce,“ sliboval v březnu mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Asi všechno nešlo…

Projekt s názvem „Tisíc parkovacích míst“ slibuje, že v různých částech města v budoucnu dojde k vybudování přibližně jednoho tisíce nových míst k parkování. Vše ovšem záleží na dotacích, které město dostane. Parkovací místa by měla vznikat především na hranických panelových sídlištích.

Přebíhání čtyřproudé komunikace v blízkosti motorestu Sparta si vyžádalo těžce zraněného. Své oběti se tentokrát vybrala i třída 1. máje. Na křižovatce v blízkosti Soukromé střední odborné školy doplatili na riskatní předjíždění dva mladí motorkáři. Jeden z nich utrpěl těžká zranění, druhý má zranění s trvalými následky.

Případ vyvolal bouřlivou diskusi na našich internetových stránkách. Někteří občané se zastávali motorkářů, jiní je odsuzovali a tvrdili, že ve městě přinejmenším dvakrát porušují rychlostní limit.

AKCE MĚSÍCE

Dlouho připravovaná a velmi povedená, taková byla letošní Dívka roku. Zaplněný sál hranické Sokolovny s napětím očekával, kdo zvítězí v jubilejním desátém ročníku jedné z nejpopulárnějších soutěží v Hranicích a okolí. Vítězkou se po napínavém klání a čtyřech discpilínách stala Markéta Kovalová z Lipníku nad Bečvou. V desátém ročníku zvítězila dívka s číslem deset. Jak to bude v roce 2009?

DUBEN

Řidiči osobních automobilů v Hranicích jsou, jak se ukázalo, bezohlední. Město jim sice slíbilo nová místa k parkování, ale firma Ekoltes měla problémy s úklidem. Majitelé vozidel totiž ignorovali dopravní značku, která je informovala o blokovém čištění komunikace. „Výsledek čištění je poloviční,“ sdělil ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Cyklisté se vydali na první jarní hromadný výlet. Letošní třetí ročník Mlynářského krajánka zahrnoval hromadné cyklovyjížďky po stopách vodní a větrné energie na Hranicku a přilákal nejvíc sportovců v historii této soutěže. Možná je to tím, že první výlet směřoval na hody v Hustopečích nad Bečvou.

Na Šromotově náměstí proběhlo cvičení složek integrovaného záchranného systému. Fingovaný únik kyseliny před základní školou si vyžádal evakuaci všech dětí i pracovníků školy. „Vše probíhalo bez komplikací,“ zhodnotil cvičení velitel hranických policistů Petr Čech.

Ke kuriózní dopravní nehodě došlo v Galašově ulici. Řidič totiž se svým vozem sjel přímo do potoka Velička. Vyprošťovat jej musel jeřáb.

AKCE MĚSÍCE

Hranice vyhlásili nejlepší sportovce roku. Václav Tittelbach na pomyslný trůn nejlepších sportovců pro rok 2007 vysadil cyklistu Karla Hartla. Dále bodovali například judisté, fotbalisté a házenkáři. V neolympijských sportech zvítězil hranický Aeroklub.

KVĚTEN

Děti z hranického dětského domova úspěšně zakončily studium světa počítačů. Do hloubky počítačové problematiky pronikaly po dobu dvou let. Jejich instruktor Dušan Rychnovský jim předal pamětní listy.

Dva dny po otevření nového obchodního centra Stop. Shop. v Hranicích se nákupní zóna stala terčem zlodějů. V autě najeli do skleněných dveří, poškodili domácí kino a automatickou pračku a z prodejny odešli s prázdnou. Co dodat?

Novým ředitelem Základní školy Struhlovsko se stal Radomír Macháň, který doposud zastupoval ředitelku ZŠ 1. máje.

Květen je již tradičně měsícem, kdy studenti skládají maturitní zkoušky. V ulicích města nejprve uspořádali karnevalové veselí v rámci svého „posledního zvonění“, o týden později zasedli před maturitní komise. To už možná tak veselo nebylo…

Dostali jste už někdy v noci chuť na párky? Možné to je, ale měli byste si dát pozor, ať neusnete. To se totiž stalo mladému muži ze sídliště Hromůvka, který jednoho květnového rána zaměstnal několik jednotek hasičů.

Květen byl také měsícem, kdy se naše noviny představily veřejnosti. Akce s názvem Den s Deníkem se konala na Masarykově náměstí. I přes nepříznivé počasí se ukázaly stovky těch, které zajímalo, jak vznikají noviny a co že to ten Deník vlastně je.

AKCE MĚSÍCE

Stará auta, motorky a také modely letadel byly k vidění na srazu veteránů na letišti v Drahotuších. Hlavním bodem programu byla přehlídka dvou stovek historických vozidel. Ta se v poledne vydala přes Hranice a Teplice nad Bečvou, kde probíhalo otevření lázeňské kolonády, na zámek do Hustopeč.

ČERVEN

Soutěž Dívka roku měla pokračování. Dvě dívky z Hranic, které uspěly na regionálním semifinále v březnu, se tak mohou pyšnit titulem Dívka Talent a Dívka Glamour. Je to tak, možná budeme mít v Hranicích profesionální modelky.

Technická závada způsobila požár v areálu hranické cementárny. Hořely gumy, které firma používá jako alternativní palivo do pecí. Škoda dosáhla téměř půl milionu korun.

Stávka odborářů zasáhla 24. června celou republiku, Hranicko nebylo výjimkou. Na hodinu se zastavily všechny autobusy, ještě o čtvrt hodiny déle stály vlakové spoje. Pomohlo to něčemu?

Ani letos v areálu letního kina nechyběl rockfest. Vystoupila na něm celá řada místních i přespolních kapel, hlavním bodem programu však byla bezpochyby zpěvačka Anna K.

AKCE MĚSÍCE

V prostorách Zámeckého klubu proběhl letošní ročník pěvecké soutěže Pop Nota. Ve všech třech kategoriích zvítězily dívky - Nikola Huňová, Míša Matušková a Lucie Langerová. Letos by měla soutěž pokračovat již dvanáctým ročníkem.

ČERVENEC

V Zámeckém klubu odstartovala koncem školního roku série diskoték pro náctileté. Ty se staly u dětí natolik oblíbené, že během podzimu byly v programu zařazeny pravidelně.

Už 730 let uplynulo od založení Drahotuš, alespoň podle první písemné zmínky. Místní mohli zhlédnout výstavu nebo třeba zakoupit knihu, která se věnuje právě Drahotuším. Na oslavách nechyběla ani stoletá občanka.

Začátkem července se přes republiku přehnala velká bouřka, která řádila také na Hranicku. Na několik dnů se tak stala neprůchodnou stezka mezi vlakovým nádražím v Teplicích nad Bečvou a Hranickou propastí. Nejhůře dopadlo okolí sochy svatého Janka a zříceniny hradu Svrčov.

Na sídliště Kapitána Jaroše dorazili zpěváci. Nejsou nijak známí, zpívají v noci a umí rychle utíkat. To se však nelíbí zdejším obyvatelům, kteří si stěžují na rušení nočního klidu. Přivolaní městští strážníci však na místě už zpěváky nenašli.

Na Masarykově náměstí se naplno rozběhlo Hranické kulturní léto. Série koncertů na pódiu bez střechy však byla závislá na počasí. Ono když prší, těžko se zpívá a hraje.

A těch dešťů bylo asi až přespříliš. Vodní živel v Jindřichově napáchal koncem měsíce škody za milion korun.

AKCE MĚSÍCE

Netradiční Vánoce v červenci uspořádali majitelé restaurace Na Kluzišti v Drahotuších. I když panovalo horké letní počasí, pravé Vánoce se bez teplého zimního oblečení, zpěvu koled a sněhu prostě neobejdou.

SRPEN

Na svou misi do Afghánistánu odletěli začátkem srpna vojáci z Hranic. Odletu z bochořského letiště předcházel náročný několikaměsíční výcvik. Vojáci samotní si nepřipouštějí žádné obavy. Z válkou zpustošené země se mají vrátit v únoru.

Benzin pod třicet korun za litr byste na Hranicku sháněli marně. Za 29,90 byl k dostání pouze v Lipníku.Vprosinci se však cena dostala i pod 22 korun. Zázraky se dějí!

O tom nelze pochybovat ani u další zajímavé zprávy. V Jindřichově vybouchl myslivecký posed. Škody jsou sice značně menší než při nedávných záplavách, ale o neobvyklosti případu nelze pochybovat. Co vybouchne příště?

Počet obětí při přebíhání hlavního silničního tahu mezi Olomoucí a Ostravou se rozrostl na čtyři. Asi se moc nehodí tuto situaci zlehčovat, podle slov policejní mluvčí Michaely Sedláčkové tentokrát chodec utrpěl smrtelné zranění, kterému podlehl.

AKCE MĚSÍCE

Zatímco Marek Eben při svém vystoupení na Staré střelnici v Hranicích vzpomněl, že do Hranic poprvé přijel trabantem, v areálu hustopečského zámku v rámci obecních slavností vystoupila Věra Špinarová. Ta v rozhovoru přiznala, že ji škola vůbec nebavila a učitelé na ni byli hodní. Aspoň někdo má to štěstí…

ZÁŘÍ

Internetové stránky města Hranic mají nový vzhled. Díky barevné odlišnosti jsou vhodné i pro zrakově postižené. Vše je přehledně rozděleno do sekcí občan, podnikatel nebo turista. I když, proč by takový podnikavý občan nemohl být třeba turista?

Požár jedné z budov přímo v centru Potštátu vyděsil tamní obyvatele. S ohněm bojovalo celkem osm jednotek několik hodin. Příčina? Neopatrnost.

Ochránci přírody se bouří proti záměru vykácet téměř jeden a půl hektaru lesů v okolí Helfštýna. Na hrad údajně není dostatečně vidět. Zda se akce uskuteční, uvidíme už letos.

Lávka mezi Hromůvkou a Kauflandem do konce roku 2008 nebude. A taky že není. Bude někdy? Uvidíme.

AKCE MĚSÍCE

Třetí ročník cyklistické akce Mlynářský krajánek je za námi. Schválně říkám za námi, protože sám jsem se všech společných vyjížděk aktivně účastnil, a co víc, fotil a případně natáčel. Řeknu vám, není to žádná legrace prohánět se na kole po okolních kopcích. Stejně je nejlepší stezka kolem Bečvy do Přerova. „Stavba dalšího dvoukilometrového úseku bude dokončena v polovině roku 2009,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Pokud to půjde po dvou kilometrech, za pár let bude hotovo!

ŘÍJEN

První říjnový den s sebou všem Hraničanům přinesl nečekané překvapení. Firma, která zajišťovala autobusovou dopravu po městě, bez předchozího upozornění přestala jezdit. Městu se naštěstí podařilo zajistit náhradu do druhého dne. Čeho všeho se ještě dočkáme?

Ve Středolesí si hasiči otevřeli novou zbrojnici. Jejich hraničtí kolegové zatím museli zasahovat v blízkosti Motošína, kde vznikl požár z důvodu zkratu v domácí sauně. Někdo se chtěl ohřát a asi to trochu přehnal…

V Hranicích se rozběhla řada rekonstrukcí. Razantní změnou prošlo i Školní náměstí, pod jehož dlažbou dělníci našli tajemnou schránku. Jak se později ukázalo, žádný větší poklad v ní nebyl. Škoda, třeba bych taky něco dostal :-)

Po dlouhých měsících si mohli řidiči konečně oddechnout. Skončila totiž dlouhodobá uzavírka silnice v Hustopečích nad Bečvou, kvůli které museli motoristé jezdit od jara po objízdné trase, která byla o dost delší a často ucpaná.

Na Hranicko dorazila žloutenka. Nebezpečnou chorobou onemocněla nejprve žena z Ústí, poté se nakazil i její manžel. V celém Olomouckém kraji se však případy nakažených pacientů počítají v desítkách.

V krajských volbách zvítězila ČSSD, tak jako v drtivé většině země. Ve volbách do senátu byl nejúspěšnější přerovský primátor a stávající senátor Jiří Lajtoch. Takže vlastně nic nového.

AKCE MĚSÍCE

V areálu Lázní Teplice nad Bečvou zvolili Eurobabičku roku. Konal se zde třetí ročník celostátní soutěže, při které o titul miss soutěží ženy v důchodovém věku. Letos možná v Teplicích proběhne soutěž Eurodědek. Dvorana hranického zámku tentokrát patřila pochoutkám. Soutěžilo se tradičně o nejlepší koláč, salát a slivovici. Na závěr nechyběla ochutnávka. Na mě samozřejmě nic nezbylo…

LISTOPAD

Policisté zachraňovali opilého muže. Ten totiž spadl do koryta potoka Velička. Měl štěstí, neboť nedaleko strážníci spravovali převrácené dopravní značky. Možná mu ale překazili záměr popovídat si s rybami.

Zastupitelé v Hranicích odhlasovali podrobnou architektonickou studii obnovy autobusového nádraží v Hranicích. Pokud vše půjde tak, jak je běžné, bude se pár let slibovat, pár let odkládat, no a třeba se zastřešených stání pro autobusy a nové čekárny s bufetem do roku 2050 dočkáme.

Střecha hranického zámku prošla očistou. Pracovníci odborné firmy tam také instalovali klece na odchyt holubů. Je jich prý v Hranicích příliš mnoho. Když vzpomenu na své zážitky z cest, pořád lepší než třeba v Krakově nebo v Benátkách.

AKCE MĚSÍCE

Stavba dálnice je dokončena. Od posledního listopadového týdne mohou po ojedinělém dálničním úseku jezdit auta. Než však bude dokončena celá dálniční síť v Česku, to ještě bude trvat. Jako vždy.

PROSINEC

Nebezpečný zápalný systém našel počátkem měsíce na svém pozemku muž z Hranic. V případě aktivace mohl vypuknout požár, který by napáchal statisícové škody na majetku. Tentokrát se však naštěstí nic nestalo. Pouze udivený majitel garáže může přemýšlet, kdo ho nemá rád.

Jedna z hranických středních škol podlehla zlodějům. Ti se vloupali do tělocvičny a do skladu sportovních potřeb, odkud odcizili televizor v hodnotě dvě stě korun. Takhle to vypadá, když televize slouží jako sportovní pomůcka a má nevyčíslitelnou hodnotu.

Zatímco pachatel předchozího případu je neznámý, v následujícím případě policisté zloděje dopadli. Hraničtí strážníci totiž takřka přímo při činu přistihli celostátně hledaného recidivistu ze Slovenska. Muž jen na Přerovsku vykradl čtrnáct bytů, osudným se mu stalo vloupání do bytu v panelovém domě na sídlišti Struhlovsko.

Do celostátní akce se zapojili obyvatelé Hranic. Přímo z náměstí vypustili stovky nafukovacích balonků s přáním Ježíškovi. Ve snaze získat co nejlepší fotky jsem se vydal na věž hranické radnice. Když jsem však otevřel dveře ochozu, modré balonky se již vznášely ve vzduchu.

Zastupitelé schválili rozpočet města na letošní rok. Měl by se opravit venkovní bazén, postavit lávka ke Kauflandu, zpřístupnit věž Staré radnice, rozšiřovat síť cyklostezek, renovovat panelová sídliště a opravovat budovy základních škol. Tak mám takový pocit, že budeme mít všechno nové. Možná…

AKCE MĚSÍCE

Lidé z Hranic jsou štědří. I letos se jim totiž podařilo nasbírat tolik dárečků ve dvoraně hranického zámku, že pokořili rekord. Celkem bylo napočítáno 1890 dárků, které putovaly do různých míst. Mezi obdarovanými nechyběl domov Větrný mlýn Skalička, Dětský domov Hranice, dětské oddělení Nemocnice Hranice nebo děti v afghánské provincii Lógar.