Po pondělních jednáních je však už jasné, že to nebudou komunisté, kteří ve volbách získali téměř šestnáct procent voličských hlasů v regionu. Ve hře tak i nadále zůstávají ještě občanští demokraté a lidovci.

V druhém kole povolebních jednání se v pondělí vítězní sociální demokraté setkali se všemi stranami, které se posadí do budoucího krajského zastupitelstva. Komunistům se na nich však dveře do plánované rady zavřely.

„Na základě rozhodnutí klubu zastupitelů ČSSD v Olomouckém kraji budeme pokračovat ve vyjednáváních s ODS a KDU-ČSL. Vytvoříme tři pracovní skupiny, které se budou zabývat podrobnějším posouzením volebních programů těchto tří stran,“ uvedl Miloslav Vlček, který společně s Martinem Tesaříkem v kraji vede vyjednávání za ČSSD.

Komunisté nabídku na spolupráci nedostali, jednání pro ně proto fakticky skončila. „Snažili jsme se diskusi posunout do programové oblasti, protože jsme po prvním jednání měli pocit, že v této rovině není rozdíl mezi tím, co na krajské úrovni chceme my a co si představují sociální demokraté. V tuto chvíli jsou pro ČSSD ale asi důležitější jiné priority,“ uvedl po pondělním setkání Alexander Černý, politický vyjednavač komunistů.

Jak dále Vlček uvedl, sociální demokracie zatím neupřednostňuje žádnou z variant budoucí koalice. Jestli proto bude ČSSD v kraji vládnout ve spolupráci s ODS a KDU-ČSL společně, nebo jenom s jednou z těchto stran, ukážou až vyjednávání naplánovaná na pátek 7. listopadu.

Rozhodovat by kromě programového průniku měly zejména otázky regulačních poplatků ve zdravotnictví, přehodnocení smlouvy s Agelem o pronájmu krajských nemocnic a zastavení další privatizace sociálních a zdravotních služeb.

„Pokud v průběhu dalších diskuzí ODS nebo KDU-ČSL nepřijme naše základní požadavky, ČSSD jim nenabídne spolupráci,“ vymezil základní mantinely Martin Tesařík. Nově zvolené krajské zastupitelstvo by podle představ sociálních demokratů mělo poprvé zasedat přibližně za tři týdny.