Ta zavede účastníky po bývalých vodních a větrných mlýnech v okolí Hranic a užít si ji mohou milovníci cyklistiky všech generací.

V rámci soutěže je připravena i řada zajímavých kulturních akcí. Úvodním podnikem bude tradiční zahájení sezóny, které se uskuteční v sobotu 5. dubna a nabídne zájemcům den plný zábavy, zakončený akcí v hustopečském zámku.

Po srazu na Šromotově náměstí vyrazí cyklisté v 9.30 na cyklovýlet, na kterém nebude chybět zastávka na lázeňské kolonádě v Teplicích nad Bečvou, prohlídka větrného mlýna ve Skaličce, přejezd Bečvy po obnovené lávce Na Kačeně a občerstvení v hospůdce ve Špičkách.

„Po příjezdu do Hustopečí okolo dvanácté hodiny čeká účastníky a další zájemce program na zámeckém nádvoří,“ uvedl jeden z organizátorů akce František Kopecký.

Podle jeho slov čeká cyklisty kromě oběda program, v němž nebude chybět vystoupení mažoretek, lidový vypravěč a vystoupení místní scholy.

Od 14 hodin akci završí koncert dechové hudby Partutovjanka. Tento výlet tak odstartuje třetí ročník celosezónní cyklistické soutěže Mlynářský krajánek. Té se vloni zúčastnilo již na devadesát cyklistů.

A co účastníky v sedlech bicyklů čeká?

„V Městském informačním centru na náměstí v Hranicích lze získat soutěžní průkaz, do kterého účastník musí postupně nasbírat osm kontrolních razítek z hospůdek po trase a především odpovědi na třináct mlynářských otázek, s nimiž pomohou informační tabule rozeseté po všech třech okruzích mlynářské cyklotrasy,“ vysvětlil František Kopecký.

Účastníci se mohou zábavnou formou něco dozvědět o historii mlynářského řemesla na Hranicku a zároveň mají možnost vyhrát některou z věcných cen.

Soutěžení zpestří tři cyklovýlety, které postupně obsáhnou celou cyklotrasu. V sobotu 26. dubna to bude potštátský okruh, 24. května zavede výlet cyklisty až ke Starému Jičínu a na kácení máje do Ústí a 14. června bude zajímavým zpestřením zastávka na Pivních slavnostech v Bělotíně.

Sezóna pak vyvrcholí 20. září na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže ve Skaličce, kde budou mimo jiné všichni účastníci pasováni za členy Cechu mlynářského regionu Hranicko.