Na „Jadran“ i po levém břehu

Na jaké novinky se můžou lidé těšit?

„Letos začneme a také dokončíme výstavbu cyklostezky po levém břehu řeky Bečvy, a to v úseku od mostu v Týně nad Bečvou po jez v Nových Dvorech,“ prozradil starosta Lipníku Miloslav Přikryl. Jedná se o investici za zhruba deset milionů korun a městu se na tuto akci podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu.

„Chtěli bychom, aby byla hotová do konce srpna. Odlehčí totiž stávající trase kolem oseckého Jadranu a přesune největší zátěž na druhou stranu řeky Bečvy. Po dobudování trasy v Týně nad Bečvou se tak přiblíží propojení cyklostezky Přerov – Lipník – Hranice. V roce 2013 pak naváže na budování cyklostezky obec Osek nad Bečvou,“ řekl.

Novou cyklostezku ocení nejen místní, ale i ostatní uživatelé cyklostezky Bečva, protože její úsek na pravém břehu je velmi frekventovaný. Oblíbili si jej nejen cyklisté, ale i bruslaři nebo lidé, venčící psy, či návštěvníci přírodního koupaliště Jadran. Její délka bude 2,8 kilometrů a na trase budou vytvořeny i tři odpočinkové plochy.

„Když budou peníze, tak na ni v příštím roce navážeme opravou místní komunikace, která bude ve finále cyklotrasou. Studii máme hotovou,“ dodal starosta Oseku nad Bečvou Martin Engl.

Cyklostezka Bečva má ambice stát se ještě větší a zajímavější „tepnou“ nejen pro cyklisty, ale také in-line bruslaře. Údolím Moravské brány v Olomouckém kraji by měla také ještě letos vést nová tematická cyklotrasa. Bude dlouhá 70 kilometrů a propojí významná archeologická místa v oblasti Přerova, Lipníku nad Bečvou a Hranic.

Lépe na Lagunu? Už v příštím roce

Těšit se na nově opravenou cyklostezku se můžou už v příštím roce i lidé v Přerově, kteří si oblíbili výlety na přírodní koupaliště Laguna. Nová cesta naváže na tu stávající, spojující lávku přes řeku Bečvu a stezku z parku Michalov. Podél tři sta dvacet metrů dlouhé trasy povede i chodník, který zpříjemní procházky maminkám s malými dětmi, jež si oblíbily výlety na Lagunu.

„Projektově jsme připraveni a příští rok se můžeme pustit do samotné stavby,“ řekl vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Na seznamu investic pro letošní rok je podle něj zařazena pouze stavba cyklostezky Osmek, která propojí Michalov se Žebračkou a povede kolem Střední zemědělské školy. „V letošním rozpočtu je na ni vyčleněna částka 1 milion 230 tisíc,“ řekl.

Ve fázi příprav je i stezka, která usnadní cyklistům projíždění Přerovem – a to na nábřeží Protifašistických bojovníků. Ve výhledu je i „přerovský“ úsek cyklostezky ze Želatovic, plánují se i další úseky v ulicích Velké Novosady, Palackého a Velká Dlážka.

„Co mě štve, je, že úsek už dokončené cyklostezky ze Želatovic, kterou vybudovala obec, končí někde u cedule Přerova, jinak se už ale dá městem docela dobře projet. Možná rychleji než autem,“ vyjádřil svůj názor Michal Bezucký z obce na Přerovsku.

Z Dříně na Týn

V Hranicích se nyní pracuje na přípravách dalšího úseku cyklostezky Bečva.

„Usilujeme o propojení od chatové oblasti Dříň směrem na Týn nad Bečvou, což je zhruba dvoukilometrový úsek. Pokračuje také příprava cyklostezek, které by spojily místní část Slavíč s Drahotušemi a Hranicemi,“ řekl mluvčí zdejší radnice Petra Bakovský.

„Kromě toho chceme opravovat také část cyklostezky Bečva, poničené povodněmi, a to v úseku mezi chatovou osadou Dříň a Rybářemi,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍ: Cyklostezka Bečva se u Rybářů konečně dočká opravy