Vyjížďka po regionální cyklotrase Po stopách využívání vodní a větrné energie tentokrát měla zastávku i na pivních slavnostech v Bělotíně.

Start výletu byl již tradičně v devět hodin na Šromotově náměstí v Hranicích, první velká zastávka proběhla ve Stříteži nad Ludinou.

Pro cyklisty se otevřel Humplíkův mlýn, o kousek dále čekal na výletníky majitel Malého muzea minerálů. „Sbírání minerálů se věnuji už čtyři roky, od té doby co jsem v důchodu,“ informoval návštěvníky majitel muzea Petr Čoček.

Uvnitř byly k zhlédnutí téměř čtyři stovky nerostů z České republiky i ze zahraničí. „Na podzim by měla být v provozu i brusírna, takže budu moci vystavovat mnohem více exponátů,“ uvedl sběratel.

Trasa Mlynářského krajánka pak vedla přes mlýny v Jindřichově a Nejdku. Na obloze se ale začala stahovat mračna, všichni proto pospíchali na oběd do Bělotína. Na tamním hřišti probíhal druhý den pivních slavností.

Dopoledne bylo ve znamení fotbalových zápasů, které pak pokračovaly i v odpoledních hodinách. Připraveno bylo bohaté občerstvení a především několik druhů piva. Z Bělotína po obědě pokračoval výlet Mlynářského krajánka.

Trasa vedla přes Polom, Heřmanice, Hranické Loučky a Špičky kolem lomu cementárny zpět do Hranic. Cestou mohli cyklisté sbírat poslední chybějící razítka do soutěžních průkazů. Vyplněné je pak mohou odevzdat například na Městském informačním centru v Hranicích až do 15. září.

Všechny trasy si tedy mohou zájemci projet sami a zapojit se tak do soutěže o ceny za několik tisíc korun. „Jelo se mi dnes výborně, ujeli jsme přes třicet kilometrů. Jedeme až na konec světa,“ řekl s trochou nadsázky jeden z cyklistů Josef Sedláček.

„Lidí sice není hodně, ale mohlo by se zúčastňovat více. Navíc jsem si doma zapomněl soutěžní průkazku,“ posteskl si Sedláček, který letos trasy po stopách vodní a větrné energie absolvuje poprvé.