V červnu už tradičně probíhá společné mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice pro kategorie mužů, žen a juniorů. Místem konání se letos stalo okolí Půchova. Junior TJ Sigma Hranice Jakub Frkal potvrdil na šampionátu příslušnost ke špičce ve své kategorii šestým místem v časovce jednotlivců. V silničním závodě už tak úspěšný nebyl a patří mu dvacátá pozice.

Jakubova vzrůstající výkonnost a pravidelná umístění v popředí výsledkových listin neunikla pozornosti národních trenérů. Dostal se tak do reprezentačního družstva na etapový závod „Okolo Horního Rakouska", který se jel 13.-15. července v okolí Linze. Šlo o závod nejvyšší kategorie, který je součástí Světového poháru. Tomu odpovídala i špičková konkurence závodníků ze čtrnácti zemí a 150 jezdců na startu.

Frkal byl po celý závod pronásledován smůlou v podobě defektů a pádu. V cíli mu byla připsána 89. pozice. Nepodařilo se mu tedy umístit na předních příčkách, ale svým výkonem reprezentační trenéry rozhodně nezklamal.

Druhým z „mistráků" se jel od 16. do 20. července, a to dráhový šampionát na brněnském velodromu. Sigmu Hranice zde reprezentoval kadet Jiří Janošek a byl nadmíru úspěšný. O tom, že mu dráhová cyklistika sedí, přesvědčil už v minulých letech ziskem mnoha cenných kovů. Letos svou sbírku dokázal rozšířit.

Mistrovská klání začala sprintem a Jirka bez problémů postoupil až do finálové jízdy. Tady se ovšem musel sklonit před Josefem Klvaněm z Dacom Pharma Kyjov a spokojit se s druhým místem.

Hned následující den si spravil chuť a vynikajícím časem 35,572 sekund získal zlatou medaili v závodě na 500 m s pevným startem. Následně přidal další titul v team sprintu, kde doplnil dvojici závodníků SKC Prostějov, kteří společně nedali soupeřům šanci.

Kompletní sadu medailí uzavřel v posledním dni mistrovství bronzem z keirinu. Postavil se i na start scratche a bodovacího závodu. V těchto disciplínách obsadil 7. a 19. místo. (cyklo)