Celý cyklovýlet do Záhoří odstartuje přímo z Hranic a bude měřit téměř pětatřicet kilometrů.

Na rozdíl od ostatních tras určených pro cyklisty, vedoucích kolem mlýnů, nelemují tuto stezku žádné informační cedule. „To ale neznamená, že by tam žádné mlýny nebyly,“ podotkla k tomu Michaela Škrobánková z Hranické rozvojové agentury.

Účastníci výletu se zastaví například ve vodním Příleském mlýně u Všechovic. Ten právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

„Jeho původní technické vybavení by však mělo být zachováno,“ dodala Michaela Škrobánková a naznačila, že u Záhoří by měl v budoucnu vzniknout ještě další cyklistický okruh.

„Jeho přesnou trasu najdou zájemci o tento sport v připravované cyklomapě, která bude již brzy k dispozici v informačním centru v Hranicích,“ vzkázala jim Škrobánková.

Výletem na kolech do Záhoří se mohou zájemci naposledy zapojit do letošního ročníku soutěže Mlynářský krajánek. Ta se koná již počtvrté a probíhá na regionální cyklotrase Po stopách využívání vodní a větrné energie.

Soutěž milovníkům cyklistiky umožňuje zábavnou formou poznat svůj region a dozvědět se také něco o staré historii mlynářství na Hranicku. Této akce se může zúčastnit kdokoliv.

Stačí si jen vyzvednout na městském informačním centru v Hranicích průkazku a posbírat do ní všechna razítka a informace z dotčených cyklotras.

„Tyto průkazky je třeba odevzdat do 14. září, pak budou zařazeny do slosování o mnohé hodnotné ceny,“ upozornila Škrobánková s tím, že vítězové budou vyhlášeni už 19. září na hodech ve Stříteži nad Ludinou.