V úterý dopoledne se zastavili také v Hranicích.

„Z toho horka jsme úplně hotoví a někteří z nás navíc běžně na kole ani nejezdí. Zrovna dnes (v úterý, pozn. red.) jedeme 146 kilometrů dlouhou etapu," popsal tiskový mluvčí Cykloběhu za Českou republiku bez drog a jeden z cyklistů Pavel Mudra.

Takzvaný cyklo-běh, který pořádá občanské sdružení Řekni ne drogám – řekni ano životu, slavnostně odstartoval v pondělí v Orlové. Během týdne a půl urazí výprava v průměru 130 kilometrů denně.

„Všichni jsou to dobrovolníci. Jedou ve svém volném čase a na tu akci si vzali neplacené volno. Jsme možná taková parta bláznů, která má jeden dobrý účel," uvedl k pelotonu Pavel Mudra.

Cyklisté tak při cestách napříč celou republikou upozorňují na negativa, která jsou s užíváním drog spojená. Tým chce poukázat na zanedbané vzdělání v oblasti drogové prevence a upozornit na drogovou negramotnost u mládeže a dětí.

„Mezi cyklisty jsou lidé, jejichž kamarádi už třeba drogám propadli, nebo mají děti, které chtějí před drogami ochránit," informoval Pavel Mudra.

Kolektiv cyklistů v každém navštíveném městě mluví s představiteli radnice o problematice drog a jejím řešení.

Po celou dobu maratonu probíhají v ulicích navštívených měst informační kampaně a v naplánovaných městech zastavuje i tým lektorů protidrogového vzdělávání.

Ten pro děti a mládež dodává bezplatné přednášky. Akce, nad kterou převzal záštitu Senát Parlamentu ČR, se letos koná podvanácté a bude zakončená v pátek 20. června v Praze.