Pro podklady k rozhlasové relaci si v úterý 18. srpna přijeli do Hranic hned dva redaktoři. Kromě natáčecí techniky si s sebou vlakem přivezli i kola, aby byl popis trasy a jejího okolí co nejvěrnější.

„Jeli z Hranic přes Olšovec a dále pak do Partutovic. Na dolním konci této obce si dokonce nasadili headsety a komentovali cestu přímo ze sedel,“ prozradila něco ze zákulisí natáčení Michaela Škrobánková z Hranické rozvojové agentury, která štáb doprovázela, a dodala: „Je pravdou, že na horním konci Partutovic byli řádně zadýchaní a zpocení.“

Tamní Maršálkův mlýn prý je naprosto uchvátil. Od jeho majitele si vyslechli výklad o historii stavby, její výbavě a někdejším provozu.

Z Partutovic se tříčlenná skupinka cyklistů spustila z kopce do Stříteže nad Ludinou, kde si prohlédla další mlýn a sice Humplíkův, který je vodní. „I tam se redaktorům dostalo autentického vyprávění majitele stavby, pana Karla Humplíka,“ dodala k tomu Škrobánková.

Posledním cílem úterního natáčení byl třetí zachovalý mlýn na Hranicku – větrný Červekův ve Skaličce. Pak už se cyklisté mohli vrátit zpátky do Hranic. „Ten den jsme urazili téměř pětačtyřicet kilometrů, ale musím říct, že to byl velmi příjemně strávený čas s redaktory Petrou Ševců a Alešem Spurným,“ pochvalovala si Škrobánková.

Reportáž bude v úterý od desíti do jedenácti hodin vysílat Český rozhlas Olomouc v pořadu Prázdninové zážitky. „Kdo by ji nestihl na živo, může si ji poslechnout kdykoliv na webových stránkách ČRo,“ dodala na závěr Škrobánková.

Regionální cyklostezka s názvem Po stopách vodní a větrné energie získala letos v červnu významné ocenění na fóru cestovního ruchu v Praze. Agentura Czech Tourism ji tam označila za nejlepší turistickou aktivitu v regionu.

Televizní diváci měli možnost vidět zajímavou trasu v pořadu ČT s názvem Toulavá kamera.