Město kontaktní místo, kde lidé mohou okamžitě získat například ověřené výpisy z obchodního či trestního rejstříku nebo katastru nemovitostí, zavedlo začátkem letošního roku.

Za tři měsíce fungování jej vyhledalo několik stovek lidí. Kvůli velkému zájmu obyvatel vedení města zvažuje, že tuto službu rozšíří.

„Pracoviště máme v současné době vybavené dvěma terminály. Občané projevují skutečně o tuto službu velký zájem a nezřídka se stává, že se zde tvoří i fronty. Chceme proto toto pracoviště vybavit vyvolávacím zařízením, které by přispělo k plynulému provozu, a zároveň zvažujeme, že jej posílíme o dva další terminály. Ty by byly umístěné v kanceláři stávající ohlašovny a sloužily by jako záložní zdroje v případě velkého náporu klientů,“ informoval tajemník Magistrátu v Přerově Jiří Bakalík.

Největší zájem je podle pracovníků přerovského magistrátu o výpis z rejstříku trestů.

„Výpisů z rejstříku trestů jsme vydali už zhruba 1050,“ informoval vedoucí správního oddělení Jaroslav Sláma s tím, že naopak nejmenší zájem je o výpis z obchodních či živnostenských rejstříků.

Přerovský magistrát nabízí obyvatelům kromě Czech Pointu také elektronický způsob komunikace s úředníky, a to už od roku 2005.

Prostřednictvím internetu se tak lidé mohou objednat, pokud si jdou například vyměnit občanské průkazy, cestovní doklady, řidičské průkazy či vyřizovat evidenci motorových vozidel.

Objednání je možné na šedesát dní dopředu. „Tuto službu nabízíme tři roky a velmi se nám osvědčila. Obyvatelé ji hojně využívají, což snížilo nápor na tomto oddělení. Město za elektronickou podporu obsluhy občanů získalo v roce 2005 také první cenu v celorepublikové soutěži Zlatý erb,“ vzpomněl tajemník magistrátu Jiří Bakalík.

Další cenu za kvalitu a inovaci ve veřejné správě obdrželo město v loňském roce od Ministerstva vnitra České republiky.

„Také toto ocenění město získalo za elektronickou podporu obsluhy občana, která zvýšila komfort obyvatelům na oddělení správní a dopravní agendy,“ doplnil Jiří Bakalík.

Další novinku v elektronické oblasti připravuje město v letošním roce. Na podzim by měly být totiž spuštěny nové webové stránky města.

Ty nejen že získají kompletně novou tvář, ale také zajistí snadnější orientaci pro zdravotně postižené lidi. Přerov do nového webu investuje 375 tisíc korun.