Obyvatelé městských částí, které k dříve nejrušnější silnici v Hranicích bezprostředně přiléhají, novou dálnici vítají. „V noci je teď úplně klid, zatímco dříve jsme nemohli nechat přes noc otevřená okna. Přes den sem tam nějaké auto projede, ale s dřívější dobou se to nedá absolutně srovnat,“ řekl Josef Keller z Hranic.

„Otevření dálnice se v Hranicích nejvýrazněji projevilo na průtahu městem. Na tomto tahu výrazně klesl provoz, což se dotklo zejména sídlišť Struhlovsko, Rezkova, Hromůvka, Cementářské sídliště, Nová a část města Mexiko. Úlevu pocítily také místní části Slavíč a Drahotuše,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Dále dodal, že mírně stoupl automobilový provoz na třídě 1. máje, která částečně slouží jako dálniční přivaděč. Provozovatelé čerpacích stanic a motorestů na úseku mezi Lipníkem nad Bečvou a Bělotínem však pozitiva v nové dálnici, která vede mimoměsto, nevidí.

„Bohužel na naší čerpací stanici vidíme výraznější pokles tržeb. Přesto benzínka zůstane otevřena nonstop, tak jako všechny naše stanice,“ informoval mluvčí firmy Shell Petr Šindler. „Po třech týdnech můžeme konstatovat, že k nám jezdí přibližně o dvacet procent zákazníků méně,“ sdělila vedoucí hranického motorestu Sparta Lenka Podzemná.

Podle jejích slov se do restaurace vracejí skalní spokojení zákazníci, kteří obětují projížďku po nové dálnici, jezdí raději po staré cestě a zastaví se na občerstvení. „O víkendech bylo zcela běžné, že se u nás zastavovaly celé rodiny při cestě z výletů, takové zákazníky však již nyní nemáme,“ uzavřela Podzemná.