Do té doby budou měření prašnosti a dalších hodnot provádět na zakázku odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Důvodem je zjistit stav kvality ovzduší před otevřením nové dálnice D47.

Kompletní celoroční měření zažilo město před několika lety. „Tehdy jsme měli zájem na základním zmapování kvality ovzduší v Hranicích. Nynější projekt je jakousi revizí, abychom věděli, co všechno se změnilo a jaká je dnešní situace,“ uvedl mluvčí města Petr Bakovský.

Celý projekt přijde město na více než tři sta tisíc korun. Hranická radnice se tímto způsobem rozhodla prozkoumat vliv dokončení dálnice na stav ovzduší.

Měřit se bude od srpna do poloviny listopadu na deseti místech v Hranicích. „Hlavním cílem je podchytit současný stav. Aby až začneme po otevření dálnice s vlastním měřením, ať víme, jestli se nám uvedením dálnice do provozu ovzduší zlepšilo, nebo zhoršilo,“ vysvětlil hranický starosta Miroslav Wildner.

Ten se totiž v červnu zúčastnil jednání s Českým meteorologickým ústavem o konkrétních krocích k vybudování stálé monitorovací stanice na území Hranic.

„Domluvili jsme se, že nám vypracují sestavu komponentů, z kterých by se mohlo vybavení stanice skládat. My si pak řekneme, které komponenty si pro naši sestavu vybereme a které ne,“ sdělil Miroslav Wildner.

Podle jeho slov by mohla monitorovací stanice začít v lepším případě fungovat už v prosinci letošního roku. „Jinak se s pravidelným měřením začne od ledna roku příštího,“ podotkl starosta Wildner.

Výstavbu měřícího místa přislíbila radnice už před dvěma lety, kdy vypracovala Program ke zlepšení kvality ovzduší města Hranic.

Monitoring ovzduší, který před časem v Hranicích probíhal, totiž poukázal na překročené limity polétavého prachu. Právě s prašností patří město k nejhorším lokalitám v České republice.

Vítězslav Orava, Martin Pjentak