Výpadky v prodeji dálničních nálepek na rok 2008 zaznamenali řidiči na Olomoucku už koncem prosince. Situace se výrazně nezlepšila ani v prvních dnech letošního roku.

Spoustu kilometrů při shánění známky najezdil třeba řidič Martin Zapletal z Olomouce.

„Cestou z práce jsem se zastavil na benzince v Litovli. Známku tam neměli a stejné to bylo i na třech čerpacích stanicích v Olomouci. Sehnal jsem ji až na čtvrté benzince na okraji města. Jenže tam zase měli mimo provoz zařízení na platbu kartou, takže jsem nakonec stejně odjel s prázdnou,“ přiznal majitel nového automobilu.

Sám byl přitom neúspěšný už koncem starého roku na poště. „Zkoušel jsem ji tam koupit už před Silvestrem, ale byly vyprodané. Řekli mi, že další dostanou až v lednu,“ dodal Zapletal.

O víkendu nebyly dálniční známky k mání na mnoha olomouckých benzinkách, nenabízela je ani čerpací stanice v Uničově. „Bohužel už žádné nemáme. Měly by přijít začátkem pracovního týdne. Zkuste to na poště, tam je většinou mívají,“ radila obsluha uničovské pumpy.

V Olomouci měli známku třeba na čerpací stanici ve Velkomoravské ulici. „Už nám je dovezli, máme jich dost. Nálepka stojí tisícovku a platí do konce ledna 2009,“ řekla pracovnice Lucie Galíčková.

Štěstí měli i řidiči ve Šternberku. „Po Novém roce jsme je také neměli. Těsně před víkendem nám však přišla další várka, od prosince je to už čtvrtá zásilka. Vždycky je to hned vyprodané,“ poznamenala obsluha šternberské čerpací stanice.

V tomto týdnu by si nové nálepky měli řidiči bez problémů koupit i na většině poboček České pošty. „V pátek nám přišla další zásilka dálničních známek. Na olomouckých poštách budou v prodeji už od pondělí. V dalších dnech je budou nabízet i malé venkovské pošty,“ sdělil Aleš Skyva, vedoucí pošty Olomouc 9.

„Prodávali jsme je na všech pobočkách už od poloviny prosince. Největší zájem je vždycky až začátkem nového roku,“ uvedl Skyva. Řidiči, kteří na dálnice vyjedou bez platné známky, riskují pokutu.

„Na místě mohou zaplatit až pět tisíc korun. V praxi obvykle policisté za tento přestupek ukládají přibližně dvoutisícovou blokovou pokutu,“ řekla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová. „Někteří motoristé si však neuvědomují, že loňská nálepka platí až do konce letošního ledna,“ dodala mluvčí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika