Jeho součástí jsou také tři členové velitelství 7. mechanizované brigády a dva vojáci 71. mechanizovaného praporu z Hranic. Ti budou působit ve zdravotnickém a mentor, tedy poradním týmu.

Čtvrtá jednotka OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team) sestává celkem padesáti čtyř vojáků. Jádro jednotky tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu, které doplňují příslušníci dalších deseti útvarů Armády České republiky. Její mise v Afghánistánu potrvá půl roku. Tým odlétá v dubnu, do vlasti se vrátí v říjnu.

Důležitost blížícího se půlročního projektu dokládá také fakt, že čtvrtečního cvičení jednoho z mentor týmů se měl osobně účastnit také ministr obrany Alexandr Vondra. Přestože se o jeho příjezdu mluvilo ještě ve čtvrtek dopoledne, člen vlády České republiky nakonec nedorazil.

Jednotka, která v zemi zmítané válkou povede podplukovník Martin Botík, se však v té době musela soustředit na zcela jiné záležitosti. Za několik týdnů se její členové mohou ocitnout v ostrém boji, proto je bezchybná příprava naprosto klíčová.

„Naším úkolem je především cvičit afghánské vojáky, pomáhat jim s plánováním prací. Pokud to bude potřeba, poskytneme jim také palebnou nebo leteckou podporu. S afghánskými vojáky budeme čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Budeme s nimi jíst, pít a budeme s nimi i bydlet,“ představil projekt podplukovník Martin Botík, který je zároveň velitel 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. Právě ten tvoří s devětatřiceti muži nejpočetnější skupinu celé jednotky.

Tvrdé podmínky, pozitivní výsledek

Přestože čtvrteční počasí hlavně ráno naplánovanému průběhu vůbec nepřálo, vojáci nakonec splnili všechny požadavky, podařila se také souhra s vrtulníky. To si po výcviku pochvalovali také samotní účastníci.

„Naším cílem bylo využít zkušeností, které jsme získali z předcházejících misí z Afghánistánu a kontrolovat činnost skupiny, která se těchto střeleb měla účastnit. Museli jsme kontrolovat jak jejich systém velení jednotky, tak i provedení vlastního manévru. Podmínky byly velice tvrdé, ale ve výsledku se cvičení dá hodnotit pozitivně,“ řekl jeden z mentorů Stanislav Svoboda.

Akci hodnotil kladně také rotmistr Jiří Hrzina. „Myslím si, že v rámci možností se nám to podařilo. Veškerá činnost a koordinace v těchto podmínkách je velice náročná. V případě Afghánců bude navíc situaci komplikovat jazyková bariéra,“ uvedl.

Nové zbraně vynikají přesností

Čtvrtá jednotka jako první český tým u nás pojede do Afghánistánu se zcela novými útočnými zbraněmi CZ 805 BREN. Jejich největší výhoda spočívá v přesnosti střely i rychlosti zamíření.

„Dráha kulky je téměř plochá. Voják tak nemusí odhadovat trajektorii letu. Prostě míří na střed a vždycky se trefí. Oblouk má totiž v nejvyšším bodu osmadvacet centimetrů. Střelba je nejen přesnější, ale i mnohem rychlejší, a to je obrovská výhoda. Můj útvar byl první, který to nafasoval a který s tím začal cvičit,“ popsal podplukovník Botík.

Zkušenosti 'Omelety'

Příprava 4. jednotky OMLT, jíž se hovorově říká omeleta, byla zahájena v dubnu 2011. Vojáci mají za sebou mnoho střeleckých, řidičských, jazykových či zdravotnických kurzů. Jednotka se dvakrát účastnila výcviku na základně americké armády v německém Hohenfelsu, kde v lednu obdržela certifikát, díky němuž může provádět výcvik Afghánské národní armády. Není bez zajímavosti, že přípravě jednotka věnovala od září celkem 1043 výcvikových hodin. Jednotliví členové museli do terénu prakticky každý den, bez ohledu na přízeň počasí.