Olomoucký kraj vyhlašuje výzvu na kotlíkové dotace již potřetí. Možnost žádat o dotaci budou mít zájemci od 4. června do 31. prosince.

„V Hranicích proběhne informační seminář k vyhlášeným dotacím v pondělí 20. května od 10 do 15 hodin v prostorách Zámeckého klubu. Jedná se možná o poslední možnost, jak na dotaci dosáhnout, letošní vlna kotlíkových dotací je totiž prezentována jako poslední,“ uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Úspěšným žadatelům pokryjí dotace z kraje 75 až 80 procent celkových nákladů na výměnu starého kotle. Stejně jako při poslední výzvě by mohla své občany podpořit i místní radnice.

„Také město Hranice opět zvažuje podporu kotlíkových dotací, a to na podobných principech jako minule. Fyzické osoby, které získají podporu z Olomouckého kraje, by mohly od Hranic dostat určité procento ze získané dotace. V minulosti to bylo sedm procent,“ připomněl Petr Bakovský.

Při druhé výzvě přispělo město třiadvaceti obyvatelům. Další jednotlivci jsou podle mluvčího radnice stále v řešení.

Důvodem pro vyhlášení dotačního programu je špatná kvalita ovzduší v Olomouckém kraji. Jedním z hlavních znečišťovatelů jsou přitom právě domácnosti, které topí ve starých kotlích na pevná paliva.

„Olomoucký kraj se zavázal, že z přidělených finančních prostředků podpoří výměnu minimálně 1715 kotlů na pevná paliva. Nahradit je mohou tepelná čerpadla, kotle na biomasu a kondenzační kotle,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast strategického rozvoje Pavel Šoltys.

Příjem žádostí bude stejně jako v minulosti probíhat prostřednictvím elektronického formuláře, který zájemci najdou na webových stránkách Olomouckého kraje.