Hrádek nabízí v současné době realitní kancelář k prodeji a je opuštěný. „Nález skeletu lidské lebky nám oznámil v pátek před šestou hodinou večer na tísňovou linku 158 muž z Brunálu. Našel lebku za dveřmi věžičky během dopolední procházky," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Na místo vzápětí dorazili policisté z Hranic, kteří místo ohledali. „Zjistili, že skelet lebky není celistvý, spodní čelist ležela vedle vlevo. Při pohledu blíže byl vidět v čelní krajině přibližně uprostřed pravidelný kulatý otvor o průměru kolem 0,8 centimetrů, vypadající jako vstřel," doplnil mluvčí.

Na lebce už nebyly žádné měkké tkáně, takže bylo zjevné, že se jedná o skelet staršího data. „Jiné kosti ani stopy se po ohledání místa a bezprostředního okolí nenacházely," řekl mluvčí.

Lebka byla zajištěna a převezena do Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice v Olomouci k dalšímu zkoumání. Kriminalisté vyjížděli ve stejný den k podobnému nálezu také k památníku slavné prusko-rakouské bitvy u Tovačova.

Lebka byla usazena mezi kameny na mohyle a objevil ji náhodný kolemjdoucí. Podle Jiřího Jemelky z Komitétu pro udržování památek války z roku 1866 bylo v místech, kde se nachází památník, v minulosti pohřebiště.

„Ztráty, které při této bitvě utrpělo rakouské, ale i pruské vojsko, byly velké. Podle historiků zůstalo ležet na bojišti za pouhé dvě hodiny pět set vojáků," řekl. Pohřebišť bylo prý v okolí slavné bitvy více.

Vyšetřovatelé teď budou zjišťovat původ obou lebek. „Podobné případy nebývají tak časté a v současné době nemůžeme vyloučit žádnou z variant – můžou být pozůstatkem historických událostí, ale také souviset s trestnou činností," konstatoval mluvčí policie Josef Bednařík. Odpověď na tyto otázky by podle něj měla dát až kriminalistická expertiza.

Související: Na mohyle u Tovačova našli lidskou lebku