Popelnici na oleje tak občané najdou například na sídlištích Hromůvka či Nová, nebo v ulicích Galašova či Havlíčkova.

Při třídění olejů je potřeba řídit se základními pokyny. „Do nových popelnic patří použité jedlé oleje a tuky z domácnosti, například fritovací oleje nebo ztužené jedlé tuky. Naopak zde nepatří technické oleje, například motorové,“ popsala Kateřina Cyžová z MěÚ Hranice, pod níž spadá oblast odpadového hospodářství a veřejné zeleně.

Oleje a tuky je do popelnice nutné vhazovat výhradně v plastových lahvích. „Žádáme občany, aby oleje nedávaly do skleněných nebo jiných nádob. Z technických důvodů je skutečně jedinou možností výlučně nádoba z plastu,“ apeluje na občany Kateřina Cyžová.

Na každý výrobek jiná popelnice

Nákupem zelenooranžových popelnic hranická radnice pokračuje v postupném rozšiřování možností třídění odpadu. Město se tak připravuje na chystané legislativní změny ve skladování odpadů, které budou znamenat výrazně vyšší tlak na třídění.

Loni například ve městě přibyly kontejnery na kovy a také hnědé popelnice na bioodpad. „Kontejnery na bioodpad už nedistribuujeme pouze k rodinným domům, ale také na sídliště. Bohužel právě na sídlištích se do hnědých popelnic mnohdy dostanou i věci, které tam nemají co dělat. U rodinných domů většinou problémy nejsou,“ prozradila Kateřina Cyžová.

Do biopopelnic lze umisťovat odpad rostlinného původu. Jedná se například o zbytky ovoce a zeleniny, listí, trávu, zbytky květin, piliny, či skořápky od vajíček.

Kompletní mapu všech kontejnerových stání najdou zájemci na webových stránkách společnosti Ekoltes.