„Neznámý pachatel postříkal barvou první vagon pantografické jednotky, která byla odstavena na kusé koleji," přiblížila nejčerstvější případ krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že škoda se kvůli dvěma nápisům o rozměrech 2×12 metrů vyšplhala na dvanáct tisíc korun.

Sečtou-li se však škody za poslední měsíce, které se kvůli sprejerům musely na hranickém nádraží řešit, dostalo by se celkové číslo do mnohonásobně vyšších cifer. Na kontroly policistů si přitom sprejeři zřejmě dávají bedlivý pozor.

„Na základě výpovědí několika svědků jsme některé takové skupiny dohledali. Ta skupina už tady ale nepůsobí, je to už asi osm let. S problémem sprejerství se setkáváme hlavně v případě vlaků, vloni jsme od policie obdrželi hodně informací právě z této lokality. Přestože jsme tam několik kontrol provedli, úspěšnost zadržení takových pachatelů je hodně malá. Mám dojem, že jejich akce jsou organizované. Někdo hlídá a další sprejují na soupravy," uvedl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Podle jeho názoru by celé věci pomohlo umístit takzvané fotopasti, které by k vyzrazení vandalů mohly přispět.

O betonové zídce, která by choutky sprejerů mohla uspokojit, se v Hranicích neuvažuje. Zásadní problém v souvislosti se sprejerstvím prý ve městě není.

Přesto na Moravě existují města, ve kterých se lokality vyhrazené sprejerům vyskytují. Například ve Zlíně jich je hned několik.

„Tyto lokality se nachází v citlivějších oblastech, jako je například autobusové nádraží nebo největší sídliště ve městě Jižní svahy. Lokality jsou využívané těmi sprejery, kteří chtějí, aby jejich díla byla vidět. Pak jsou tady ale i takové skupiny, které při své činnosti vidět být nechtějí. Přesto je nabídka takových ploch určitě řešením," sdělil zkušenosti krajského města tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Podchod U Smrku čeká oprava

Velitel hranických strážníků přiznal, že vedle vlaků na nádraží se nápisy sprejerů nejčastěji objevují v městských podchodech.

Vulgárními nápisy byl v minulosti „ozdobený" například podchod pod kruhovým objezdem „U Smrku" směrem k Drahotuším. Zeď si poté vzaly na starosti děti ze základních škol, které poničenou plochu barevně vymalovaly.

V současné době je ale podchod ve špatném stavu a malba opadává. Z hranické radnice zní, že v nejbližší době by mělo dojít k jeho opravě.