Řidič vozidla skončil s těžkým zraněním v nemocnici a jako zázrakem vyvázli z dramaticky vyhlížející havárie bez újmy na zdraví vlastníci rodinných domů. Dárce padesátitisícové sumy se jen pozastavuje nad tím, že byl v podstatě jediný, kdo lidem v tak těžké chvíli pomohl. „Zarazilo mě, že jsem jediný dárce. To už jsou lidé tak necitliví?“ ptá se Zejda.

Spolumajitel prosperující přerovské firmy prý přitom ve svém životě rozdal více peněz, než sám potřebuje. „Když přijde někdo žebrat, peníze mu nedám. Pokud ale cítím potřebu pomoci, hned přijdu s pomocí. Jakmile jsem se tedy dozvěděl o havárii, napadlo mě, jak se asi ti lidé cítí,“ líčí. Od úvah a pocitů nebylo daleko k činům.

„Myslím si totiž, že nejlépe uložené peníze jsou darované peníze,“ soudí muž, který se celý život řídí zásadou, že poskytnuté finance by měly mířit přímo k cíli. „Jde o to, aby z nich měl užitek konkrétní člověk a nikdo na nich neparazitoval, vysvětluje.

Havárie v červnu letošního roku se přímo dotkla dvou výkleckých rodin. Majitelka jednoho z objektů Pavla Přikrylová přišla kvůli nehodě kamionu zhruba o polovinu domu. „Právě jsem byla v obývacím pokoji, najednou uslyšela velký hluk a v tu ránu jsem byla na chodbě. Doteď netuším, jak jsem se tam ocitla,“ řekla již dříve Deníku Přikrylová.

O něco méně poškozen byl dům Jarmily Dvořákové. „V době tragédie byl v domě bratr, který sledoval televizi. Naštěstí se ale nacházel v části domu, jež nebyla ohrožena,“ dodala k tomu také druhá majitelka.

Podle příbuzných poškozených majitelů domů se zatím v obci s poničenými objekty nic neděje a vše zůstává stejné jako v době po nehodě. „Darované peníze byly ihned použity na odklízení sutin. Každý si to ale teď přehazuje jako horký brambor,“ popsal aktuální situaci ve Výklekách strýc jednoho z postižených Josef Švébiš.

„Mimo pana Zejdy opravdu nikdo nepomohl. Jsme mu za to moc vděčni,“ dodal. „Moc nám to pomohlo,“ vyjádřila svůj dík také majitelka poničeného domu Jarmila Dvořáková. Podle jejích slov nyní majitelé čekají na peníze od pojišťovny. „Snad už se v té věci něco pohne. Zatím ale stále bydlíme v jednom pokoji a čekáme, co s námi bude dál,“ uzavírá Jarmila Dvořáková.