„Darovat krev chodí stále starší lidé. Naopak klesá zejména počet prvodárců,“ řekl primář Hematologickotransfúzního oddělení v Přerově Štefan Repovský.

Obavy, že bude počet dárců klesat, projevila primářka Hematologického oddělení v Hranicích Jarmila Živná. „Lidé chodí z vlastní vůle a zdarma darovat krev, ale může se stát, že pokud jim zaměstnavatel - soukromá firma - neuhradí den volna, přestanou chodit,“ řekla Jarmila Živná.

Nejvíce nemocnice podle slov Štefana Repovského potřebuje krevní skupiny s negativním Rh faktorem, zejména krevní skupinu 0 Rh negativní a skupinu A Rh negativní.

Podobná situace je také v hranické nemocnici. „Další velmi žádoucí krevní skupinou je 0 Rh pozitivní,“ uvedla Jarmila Živná. „Krev daruji jednou za čtyři měsíce od svých 18 let. Myslím, že je to prospěšné, a vnímám to jako pomoc lidem,“ vysvětlila své důvody 22letá studentka Šárka Petrová z Hranic.

Hematologicko-transfúzní oddělení v Přerově v současné době nemocnici může nabídnout všechny krevní skupiny podle požadavků jednotlivých oddělení.

„Problém může nastat v období vánočních svátků a bezprostředně po prvním lednu příštího roku, a to v závislosti na spotřebě krve na oddělení například při úrazech a operacích,“ vysvětlil Štefan Repovský

. Na Hematologicko-transfúzním oddělení v Přerově je možné darovat krev každé úterý a středu, v Hranicích v pondělí a ve čtvrtek.

„K odběru se může dostavit každý zdravý člověk ve věku od osmnácti do šedesáti let. Před darováním krve každý příchozí vyplní dotazník, v němž odpoví na podrobné otázky obhledně svého zdravotního stavu,“ řekl Štefan Repovský.

Po odběru krve každý dárce vyplní ještě jeden dotazník, v němž rozhodne, jak bude s jeho krví naloženo. „Týká se to především lidí, kteří jdou na odběr proto, aby zjistili, zda mají krev v pořádku. Ti potom v dotazníku uvedou, že si nepřejí, aby jejich krev dostal pacient, a my bez jakéhokoliv vyšetřování jejich pohnutek jejich přání respektujeme,“ doplnila Jarmila Živná.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika