Nemoci, která postihuje stále více mužů. Právě v Olomouckémkraji jsou čísla o počtu nemocných v rámci Česka jedny z nevyšších.

Zpěvákovi dávali lékaři rok, nejvýše dva roky života. Svou prognózu nakonec přežil osmkrát. Je však spíše výjimkou. Důležité je hlavně přijít včas.

„U Pavla Nováka byla rakovina prostaty diagnostikována náhodně, píše o tom ve svých knihách, takže neříkám žádné lékařské tajemství,“ vzpomíná Vladimír Študent, přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

„Chtěl skočit padákem, potřeboval k tomu lékařské vyšetření a mezi jinými mu odebrali krev na vyšetření PSA (prostatický specifický antigen, pozn. red.),“ popisoval lékař.

Muzikant přitom neměl žádné potíže s močením, nestěžoval si ani na nějaké zvláštní bolesti zad. „Hodnoty byly tak vysoké, že bylo jasné, že se jedná o onemocnění lokálně pokročilé, možná už s metastázami,“ uvedl docent.

Tabulky, které vydávají přední urologické kliniky v USA a používají se i v České republice, předpovídaly tehdy Novákovi jeden až dva roky života. „Byl velký bojovník. Ke všem léčebným procedurám přistupoval velmi zodpovědně, byl plný optimismu a elánu. To bylo asi důvodem, proč překonal i americké tabulky,“ řekl Študent Rakovina prostaty v Olomouckém kraji ročně postihne téměř tři stovky mužů.

Podlehnou jich desítky. „Poslední odhady předpokládají v roce 2009 až 4800 nově diagnostikovaných v celé republice a v Olomouckém kraji 280 až 300 případů,“ uvedl přednosta urologické kliniky.

„Bohužel jsme na jednom z předních míst,“ doplnil. Nárůst nově podchycených případů přitom stále mírně stoupá. Nejvíce nemocných je po sedmdesátce. Nejmladší pacient na olomoucké urologické klinice měl jedenačtyřicet let.

„Prokázala se rodinná zátěž. Právě muži, kteří mají v rodině takovou diagnózu, by měli chodit na pravidelné prohlídky již po čtyřicítce. Víme, že když onemocněl rakovinou prostaty otec, má dotyčný třikrát vyšší riziko, že onemocní také. Pokud má někdo dva rodinné příslušníky s touto diagnózou, riziko je u něj pětkrát vyšší,“ varoval přednosta Študent.

I přesto, že specialisté opakovaně varují a zdůrazňují, proč mají muži jít včas k lékaři, mnozí stále chodí pozdě, kdy rakovina prostaty už překročila hranice orgánů. „Tehdy je toto onemocnění téměř nevyléčitelné, lze jen zbrzdit jeho průběh,“ poznamenal docent.

„Jen pokud přijde muž s onemocněním lokalizovaným na prostatu, je šance ho vyléčit úplně. Nejlépe operačním řešením. I to však má svá rizika a komplikace. Udává se, že pracoviště, které provede méně než padesát operací za rok, má až dvojnásobný výskyt různých komplikací,“ vysvětloval přednosta kliniky.

Úmrtnost na rakovinu prostaty se na olomoucké klinice i přes mírně rostoucí počet nemocných nezvedá a zůstává na stejné úrovni. „To považujeme za náš úspěch,“ uvedl přednosta Študent. Pokud nemocný přijde včas a nádor se odhalí v ranném stádiu, jsou jeho vyhlídky velmi dobré.