V rámci Dnů evropského dědictví totiž města zpřístupní i pamětihodnosti, které lidé přes rok běžně neuvidí.

Například v Hranicích tak budou moci obdivovat tunel bývalé severní dráhy ve Slavíči, nebo si prohlédnou mauzoleum s ostatky vojáků z první světové války na zdejším městském hřbitově.

V Lipníku budou letošní novinkou noční prohlídky města. Dny evropského dědictví se v Přerově a v Lipníku uskuteční 13. a 14. září. V Hranicích se pak návštěvníkům otevřou brány památek o týden později – 20. a 21. září.

„Kromě tradičních míst, jako jsou kostel Stětí svatého Jana Křtitele, hranická synagoga nebo zámek, budou moci lidé zavítat také na židovský hřbitov nebo do mauzolea na městském hřbitově. Právě mauzoleum asi láká nejvíce, protože jsou zde uloženy stovky vojáků různých národností z první světové války,“ uvedla Jarmila Vrtalová z Městského úřadu v Hranicích.

Podle jejích slov budou moci letos lidé zavítat i do arboreta Střední lesnické školy. „Součástí Dnů evropského dědictví v Hranicích je bohatý doprovodný program. Na Masarykově náměstí se 20. září uskuteční jarmark a vystoupí zde hranický vokální kvartet Camperra a skupina H– band. Na své si přijdou i nejmenší návštěvníci, pro které připravilo divadlo Tilia pohádku O princeznách a drakovi,“ doplnila Vrtalová.

Pochlubit se památkami chtějí i v Lipníku nad Bečvou. „Lidé si mohou prohlédnout kostel svatého Jakuba včetně věže a zvonice, dále pak střešní zahradu a konírnu pod ní, synagogu a klášter. Letošní novinkou bude zpřístupnění podzemních prostor pod kinem, a to v sobotu 13. září v době od 10 do 16 hodin,“ uvedla mluvčí lipnické radncie Magdalena Gladišová.

Podle jejích slov jsou další letošní novinkou noční prohlídky města. „Od loňského roku se dobře zaběhly prohlídky městské památkové rezervace s průvodcem. Letošní Dny evropského dědictví proto v sobotu 13. září obohatíme nočními prohlídkami. Exkurzi do středověkých dějin města tak mohou zažít všichni, kdo absolvují jednu ze šesti procházek setmělým Lipníkem. Setkají se zde například s Vokem z Kravař, primátorem Zikmundkem nebo kardinálem Dietrichsteinem,“ řekla Gladišová.

První prohlídka se uskuteční v sobotu ve 20 hodin a další budou následovat po půlhodině. Poslední bude ve 22 30. V Přerově budou zpřístupněny všechny tradiční památky – Muzeum Komenského, přerovský zámek, kaple svatého Jiří nebo místní kostely.

„Nic mimořádného ale letos nechystáme,“ uvedl ředitel Muzea Komenského v Přerově Františk Hýbl. Lidé mohou podle jeho slov navštívit židovský hřbitov nebo si prohlédnout Pravoslavný chrám ve Wilsonově ulici či kostel svatého Michaela na Šířavě.

„Doprovodnou akcí pak bude koncert pěveckého sboru Vokál v Pravoslavném chrámu, který se uskuteční v sobotu 13. září v 10 hodin,“ uzavřel mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.