Místní lidé jsou už ale k výrokům zástupců vlastnické společnosti Opera Bohemia skeptičtí. Na verdikt, co s nimi bude dál, už totiž čekají téměř dva roky.

„Nervózní je slabé slovo, spíš hodně naštvaní a zoufalí. Pořád se snažíme zjistit, kdy a kam půjdeme, a nikdo nám nedá žádnou odpověď. Voláme jednateli firmy, na město, a nikdo nic neví,“ shrnul jeden z obyvatel Škodovy ulice Petr Horváth.

Zástupci společnosti Opera Bohemia přitom už minulý měsíc avizovali, že chtějí srovnat zchátralou čtvrť během letních měsíců se zemí a postavit zde polyfunkční dům s byty a obchody. Ještě dál jde ve své kritice další z místních, Dezider Mižigar.

„Nám nepomůže, když někdo udělá romskou zábavu nebo se o nás zajímá před volbami, protože potřebuje naše hlasy. My chceme, aby nám někdo řekl, kde budeme v zimě bydlet,“ vyjádřil svůj názor Mižigar.

Stejného mínění je i další z místních Romů, který si ale nepřál uvést jméno. „Nevíme, jestli si máme koupit uhlí na zimu, nebo ne. Máme obavy, aby to s námi nedopadlo jako s Romy ve Vsetíně. Naloží nás do autobusu, dají nám svačiny a odvezou za město. Pak zbourají naše domy. Tady není ani snaha něco řešit,“ rozvášnil se starší muž.

Ve Škodově ulici zůstalo po vystěhování neplatičů asi třicet rodin, což je více než stovka nájemníků. Podle jednatele společnosti Opera Bohemia Bohumila Chodila žijí nyní v domech, určených k demolici, pouze řádní platiči, zatímco neplatící nájemníci se vystěhovali.

„Řešení máme, ale definitivně ho prozradíme až za deset dní,“ informoval tento týden jednatel společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil.

Podle jeho slov se situace začne brzy řešit, konkrétní být ale nechtěl. Romové ze Škodovy ulice se mezitím rozdělili na dva tábory – jedna část z nich chce odstupné, druhá pak náhradní bydlení.

„Kdyby nám dali slušné odstupné, třeba 700 tisíc korun na pořízení nějakého domku na vesnici, klidně půjdu a hned,“ řekl Petr Horváth.

Starousedlíci a starší lidé o tom však nechtějí ani slyšet. „Některým tu dali odstupné 30 nebo 50 tisíc korun, to je směšné. Takže jedině byt za byt,“ říká rezolutně další z obyvatelek Škodovy ulice.

Zástupci investorské společnosti Opera Bohemia již dříve uvedli, že by při hledání náhradního bydlení pro Romy uvítali pomoc od města. Jednání tohoto typu se ale podle náměstkyně přerovského primátora Eleny Grambličkové (ODS) neuskutečnilo.

„O využití některých městských budov pro účely bydlení jsme s firmou nejednali. Nemáme jí ani co nabídnout, zajištění náhradního bydlení je plně v režii této společnosti,“ vysvětlila Elena Grambličková.