Kolik se jich na demonstraci ve skutečnosti sjede, zatím ale není jasné.

„Demonstraci určitě podpoříme. Jsou varianty, že někteří pojedou hromadně vypraveným autobusem, jiní vyrazí individuálně po vlastní ose," řekl ředitel okresní Agrární komory v Přerově František Špalek.

„Důvod demonstrace je jasný. Chceme rovné podmínky při rozdělování zemědělských dotací mezi starými a novými členskými zeměmi Evropské unie. Naše zemědělství je ve srovnání s jinými státy silně ztrátové. Do protestu se ale chtějí zapojit také třeba zemědělci z Rakouska či Německa,“ vysvětlil Špalek.

Na demonstraci se chystají také zaměstnanci některých zemědělských společností z Přerovska. Protest má podporu například u Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici či Zemědělského družstva v Kokorách.

„Demonstraci určitě podpoříme. To, co nás nejvíce v poslední době trápí, jsou výkupní ceny za mléko a za obiloviny. Ty mají obrovský propad,“ řekl Lubomír Klézl ze společnosti Pobečví v Rokytnici.

Podobného názoru je i předseda zemědělských družstevníků v Kokorách: „Je to hrůza. Za litr mléka dostáváme 5 korun a 80 haléřů, přitom třetinka minerálky vás na každé benzince přijde nejméně na 20 korun. Na každém litru mléka proděláváme až 3 koruny. Je to neúnosná situace. Ministr zemědělství nám sice chce dát dotaci tisíc korun na každou dojnou krávu, ale my bychom potřebovali tak 9 až 10 tisíc, aby se pokryly naše ztráty,“ tvrdí Lichnovský.

Čtvrteční demonstrace však nemá podporu u Asociace soukromých zemědělců. „Je to jen politická záležitost a snaha zviditelnit se,“ řekla místopředsedkyně Asociace soukromých zemědělců Eliška Kravcová.

„Já osobně se ale demonstrace zúčastním, protože mi vadí současná katastrofální situace s mlékem. Výroba mléka je tak ztrátová, že to prostě není možné přežít,“ řekl k tomu předseda přerovské Asociace soukromých zemědělců Josef Němec, který ví, o čem mluví. Sám totiž provozuje mléčnou farmu v Zábeštní Lhotě.

Některé zemědělce však plánovaná demonstrace nechává zcela chladnými. „Nikam nepojedu. Hospodařím už od převratu skoro dvacet let a za tu dobu jsem zažil různé demonstrace, stávky a protesty. A k čemu to bylo? Zemědělství jde u nás stále od deseti k pěti, až je to k pláči,“ řekl jeden ze zemědělců na Přerovsku, který si však nepřál uvést své jméno.