„Novinku v programu představuje ochutnávka vín. Předběžně máme domluveno, že se do ochutnávky zapojí také partnerská města ze Slovenska a Slovinska, ale v tuto chvíli to nemáme stále definitivně potvrzené.

Ochutnávka každopádně bude tak jako tak, nejen z partnerských měst, " řekla Lenka Dočkálková z Městského informačního centra. V rámci této novinky si organizátoři pro návštěvníky připravili malé překvapení.

„Nechali jsme vyrobit speciální degustační skleničky, kterou si návštěvník bude moci zakoupit a ochutnávat s ní jednotlivá vína," uvedla dále Lenka Dočkálková.

Zahájení kulturního odpoledne se od sedmnácti hodin ujme Černotínsko-Hluzovský taneční soubor se svou Českou besedou. Na programu bude také křest knih místních autorů.

Otcem prvního díla, která se dočká svého křtu, je Tomáš Pospěch, který vytvořil reprezentativní knihu o Hranicích. Své dva romány ten den pokřtí také spisovatelka Jaroslava Černá.

„Křtu se ujme pan starosta, už jsme delší dobu domluveni. Prvním románem je Václav IV., s podnázvem Sám sobě nepřítelem, protože se jedná o trošku rozporuplnou panovnickou postavu," uvedla Jaroslava Černá.

„V nejbližších dnech by mi měl vyjít také román o geniálním barokním architektovi Santinim, tak ten snad také stihneme pokřtít. Nakladatelství mi slíbilo, že by se to stihnout mělo, takže snad ano. Myslím, že to bude velice zajímavý román, již teď je po něm poptávka. Bude se týkat zejména tragického osobního života Jana Blažeje Santiniho-Aichela, ale i jeho díla," upřesnila autorka.

Dojde také k předání certifikátů novým držitelům značky Moravská brána a slosování účastníků soutěže Putování po muzeích Hranicka.

Barokní opera

Dvorana zámku však ožije již v pátek v podvečer, kdy si diváci budou moci vychutnat speciální představení v podání orchestru Senza Vocci pod vedením Ludmily Hruškové a souboru Tupá šídla pod vedením Elišky Radostné. Dirigentské taktovky se ujme Miroslav Smrčka.

Společně návštěvníkům od osmnácti hodin představí výpravnou barokní operu Endymio.

Ta si svou úspěšnou premiéru odbyla před rokem v Přerově. Dílo aktéři nastudovali v latinském jazyce, text pochází z pera piaristy P. Davida a s. Joanne Baptista – Jana Kopeckého, který byl s největší pravděpodobností i autorem dnes již ztracené hudby. Nově ji zkomponoval skladatel Tomáš Hanzlík.

„Bylo to náročné a místy i stresující. Ráda bych ale, aby se nám podařilo ještě alespoň jednou setkat a operu prezentovat," prohlásila tehdy bezprostředně po premiéře Eliška Radostová. Nyní se tedy opera představí v Hranicích.

David Král