Toto údajně nešťastné datum si totiž vybrali hasiči jako den, kdy se každý může přijít podívat do míst, kde tito odvážní muži pracují.

„Dříve se tyto exkurze konaly každý pátek třináctého, v současné době to záleží jen na domluvě. Pravidlo to není, ale když přijde nějaká škola, nebo někdo požádá o prohlídku, tak je provedeme,“ informoval jeden z hranických hasičů.

Prohlídka začala u hasičských vozů, kde se žáci dozvěděli, k čemu který vůz slouží a jaké vybavení skýtá. Všichni se zaujetím poslouchali, ale jak už to u mladých bývá, než poslouchat, radši si vše chtěli vyzkoušet na vlastní pěst. Proto se s nadšením vrhli do kabin vozidel.

„Chodím do hasičského kroužku už rok a hodně mě to baví. Jednou bych se také rád stal hasičem,“ svěřil se jeden z žáků Jaroslav Pešák.

Poté se děti přesunuly do budovy, kde si mohly vyzkoušet krční límec a v neposlední řadě i nelehké oděvy, jež hasiče chrání před plameny.

Jako bonus mohli shlédnout jednoho z hasičů v „akci“, jak sjíždí z prvního patra do přízemí po tyči. Nakonec musel na přání dětí tento kousek opakovat několikrát. Obdiv a radost žáků z této exkurze byly patrné na první pohled.

„Líbí se mi tady. Probíhá to sice stejně jako minule, ale to mi nevadí. Můžeme si to tady se spolužáky projít a vyzkoušet si plno věcí. Nejvíc mě nadchlo, jak se ten hasič spustil dolů po tyči. Dále se mi líbily vysílačky, a pak i samotní hasiči,“ rozvyprávěla se s potutelným úsměvem Denisa Červeňáková.

Nikola Helísková