Oslav Dne policie, který připadne právě na 23. června, se zúčastnilo na dvě stě padesát strážců zákona z celého regionu a na akci nechyběli ani starostové obcí a měst nebo zástupci přerovského magistrátu.

Krajský policejní ředitel Jaroslav Skříčil předal spolu s náměstkem primátora Josefem Kulíškem (ODS) oceněným plakety a medaile za zásluhy o bezpečnost a za věrnost.

„V červnu roku 1991 byl schválen zákon o vzniku policie, který už byl od té doby asi třicetkrát novelizován. Reagoval na společenské změny, ke kterým v té době došlo,“ vysvětlil vedoucí odboru vnější správy přerovské policie Josef Drábek, proč připadnou oslavy osmnáctých narozenin policie právě na 23. června.

Drábek během slavnostní ceremonie poděkoval příslušníkům všech složek Integrovaného záchranného systému za ukázkový zásah během pochodu radikálů v Přerově 4. dubna.

„Bezpečnostní opatření jsme zvládli i díky perfektní práci strážníků, pomoci města a vládních i neziskových organizací,“ podotkl.

Účastníci oslav mohli včera v sále zhlédnout také unikátní dokument, věnovaný událostem v Přerově při pochodu extremistů. „Za osmnáct let naší existence jsme se museli naučit bojovat s různým stylem trestné činnosti a různými druhy zločinnosti. Podařilo se nám zvýšit objasněnost loupeží a máme také dlouhodobé úspěchy na poli drogové problematiky. Co se nám ale zatím zcela nedaří, je potírání autokriminality,“ zmínil se i vedoucí územního odboru Služby kriminální policie v Přerově Libor Šamšula.

Mezi policisty, kteří z rukou krajského ředitele Jaroslava Skříčila obdrželi ocenění, byli například Vojtěch Franciška a David Kalina z vedení přerovské policie, a nebo šéf hranických strážníků Miroslav Mann.