V rámci světového Dne bez tabáku, který připadá na dnešní den, si pracovníci Státního zdravotního ústavu Praha, Centrum zdraví a životních podmínek ve spolupráci s přerovskými středoškoláky připravili pro lidi poradnu.

„Celá akce fungovala tak, že studentky procházely městem a vybízely kolemjdoucí Přerovany k nekouření. Ti, kteří měli zájem se o možnosti nekouřit dozvědět víc, přišli do Městského informačního centra v Kratochvílově ulici,“ řekla Anna Stojanová, pracovnice Centra zdraví a životních podmínek se sídlem v Přerově.

Zde na zájemce čekaly nejen informační letáky a rady odborníků, ale také přístroj nazvaný smokerlyzer. „Tento přístroj dokáže změřit obsah oxidu uhelnatého v plicích,“ vysvětlila Anna Stojanová.

Každý „napravený“ kuřák pak dostal bonbónek. Na tuto akci měli lidé rozporuplné názory. Všichni sice souhlasili s tím, že kouření rozhodně škodí zdraví, nicméně někteří nebezpečnost cigarety relativizovali.

„Kouřím šest let a myslím si, že je to volba každého z nás. Tak, jak je pro kuřáka nebezpečná cigareta, tak je pro profesionálního řidiče nebezpečný kamion,“ řekla kuřačka Miriam Nádvorníková.