Letošní oslavy výročí konce druhé světové války se v Hranicích nesou ve velkolepém duchu.

Mimo zlatého hřebu, v podobě slavnostního nástupu 7. mechanizované brigády na náměstí se hraničtí občané mohou také dozvědět spoustu zajímavých informací na přednáškách v Zámeckém klubu.

Přednášky jsou primárně určeny pro základní a střední školy.

„Cílem je obeznámit studenty s bezpečnostní situací a také poskytnout informace o zahraničních misích. Tématy přednášek tak jsou například mise v Afghánistánu či Mali," sdělil příslušník armády Petr Křenek, starající se o prezentaci zbraní veřejnosti.

„Povídali nám o zahraničních misích a tak obecně o tom, co to obnáší být vojákem. Dozvěděli jsme se určitě hodně zajímavých věcí," sdělil své dojmy z přednášky žák osmé třídy Vladimír Matějíček ze Základní školy Drahotuše.

Pozornost si zaslouží také výstava zbraní a vojenská techniky v zámku a jeho bezprostředním okolí.

„Syn je z toho nadšený. Je sice ještě malý, ale zbraně a vojáci se mu líbí," řekla Alena Robová, maminka jednoho z dětí právě obdivující vojenská vozidla.

„Tato výstava prezentuje výzbroj armády české republiky. Jedná se v podstatě o nejzákladnější věci, které využívají víceméně všechny prvky Armády České republiky. Máme tu minomety, kulomety, protitankové granáty, od všeho něco, aby si měla veřejnost co nejlepší představu. Před zámkem si mohou lidé prohlédnout obrněné vozidlo i vojenský Land Rover," vysvětlil Petr Křenek.

David Král