Motto akce znělo „Zasaď strom – příroda se zazelená.“ Děti v rámci soutěže kreslily a vystřihovaly papírové ptáčky, a ty pak věšely na tři živé stromky, které do dvorany zámku přinesli organizátoři soutěže.

Vítězům v každé kategorii připadl jako odměna jeden ze stromků ve dvoraně, který si pak děti můžou společně zasadit.

„Chtěli jsme vymyslet něco, co tu ještě nebylo. Protože je měsíc duben, napadalo nás spojit Den země a Den ptactva, a tak jsme dětem dali za úkol vyrábět papírové ptáčky,“ vysvětlila jedna z organizátorek akce Jana Malátková z hranického Domečku.

Děti soutěžily v celkem třech kategoriích. První přišla na řadu drobotina z mateřských škol, poté prvňáci a druháci z hranických základních škol a nakonec kategorie nejstarší – třetí a čtvrté třídy.

„Nejvíce přišlo dětí z mateřinek, těch bylo asi šedesát, prvňáčků a druháčků bylo padesát a těch nejstarších už tolik nebylo, jen kolem desítky. I tak jsme rádi, že přišli,“ informovala Lenka Fedorová z hranického Domečku.

Malí umělci se do práce pustili se vší vervou, pod jejich rukama vznikali pestrobarevní ptáčci všech možných druhů, od vrabčáků a sýkorek až po pávy a ledňáčky. V každé kategorii pak pořadatelé vybrali tři nejlepší díla.

„Jako první cenu jsme dali živý strom. Děti si pak společně mohou vybrat, kam ho zasadit. To aby si uvědomily, že nás příroda obklopuje a že jsme její nedílnou součástí,“ uvedla Jana Malátková.

Kromě toho dostali první tři ocenění drobné věcné dary a každý soutěžící pak bonbón, oplatek a malého ozdobného ptáčka na památku.

Vítězem v prostřední věkové kategorii se stala Bára Polášková ze Základní školy Struhlovsko. „Je to tady nádherné,“ pochvalovala si malá Bára, kterou vítězství v soutěži překvapilo.

Myslí si, že přírodu je potřeba chránit. „Hlavně kvůli vzácným rostlinám a zvířátkům,“ dodala Bára Polášková. Kam se spolužáky strom, který v soutěži vyhrála, zasadí, však zatím nevěděla.