Podívejte se na přehled Deníku, kam vyrazit na ekologickou akci nechejte se inspirovat tipy na procházky v přírodě, které připravili naši zpravodajové.

OSLAVY

Olomoucko

Malé děti se zaměří na stromy kolem nás

Uničov – Program ke Dni země chystá Dům dětí a mládeže v Uničově na Olomoucku. Tématem jsou stromy kolem nás. Akce se uskuteční 28. dubna v areálu uničovského domečku od 9 do 11.30 hodin. Program pro děti 1. a 2. tříd Základní škol je zaměřený na ekologii a přírodu. Účastnický poplatek je 15 korun na dítě.

Olomoucká zoo zva na putování za plameňákem

Olomouc – Putování za plameňákem Karlem v zoo na Svatém Kopečku nabízí v sobotu 23. dubna Dům dětí a mládeže v Olomouci. Na sedmi stanovištích se účastníci akce zábavnou formou seznámí s příběhem zvířete, které žilo v Zoo Olomouc v dobách jejích začátků nebo i v nedávné minulosti, a splní jednoduché soutěžní úkoly. Akce je určena pro malé i pro velké. Děti obdrží za splnění úkolů drobnou odměnu. Den Země v Zoo Olomouc si mohou připomenout od 10 do 16 hodin.

Prostějovsko

Náměstí ovládne ekojarmark s tancem a divadlem

Prostějov - Ukázky obojživelníků, projížďky na koních, ale také taneční vystoupení nebo maňáskové divadlo. Takhle v sobotu oslaví Den Země v Prostějově, kde na hlavním náměstí od osmi až do třinácti hodin proběhne bohatý program a také ekojarmark, zaměřený na zdraví a ekologii.

Alej osadí novými lípami

Nezamyslice - Jak jinak si připomenout Den Země, než výsadbou mladých stromků. Přesně takový postup si zvolili v Nezamyslicích, kde v sobotu od devíti hodin dopoledne u tamější kapličky vysadí novou lipovou alej.

Přerovsko

Oslavte Den země cyklovýletem

Osek nad Bečvou - Mezinárodní Den země připadá na pátek 22. dubna. Zahájení sezony na cyklostezce Bečva je připraveno pouze o den později. Tak neváhejte a projeďte se v sobotu do areálu Jadran u Oseku nad Bečvou. Hromadný výjezd z Hranic bude v deset hodin od sportovního areálu SK. Za zvlášť nepříznivého počasí se akce nekoná. Momentální předpověď na víkend nevypadá nejrůžověji, ale počasí umí překvapit.

Šumpersko

Na Švagrově naučí, jak správně sázet stromy

Vernířovice – Jak zasadit „svoje" stromy nebo kus lesa s celou rodinou, se dozvědí účastníci Dne země na Švagrově na Šumpersku. Sraz je v sobotu 23. dubna mezi devátou a desátou hodinou ve zdejším středisku ekologické výchovy. Pak už se účastníci vydají po stromových znameních na paseku u štoly, kde je čeká odborný výklad i samotné sázení. S sebou by si měli vzít rýč a motyku. V 15 hodin bude pro děti za odměnu pohádka divadélka S Radostí ze Zábřehu.

V Šumperku čeká na děti spousta zábavy i ekokino

Šumperk – Komu se nelení, tomu se zelení. To je stěžejní motto letošních oslav Dne Země v Šumperku. Konat se budou v pátek 22. dubna od 9 do 17 hodin v parku u Vily Doris. Pro děti zde budou připravena hravá, výtvarná, vědomostní i kytičková stanoviště. Chybět nebudou pódiová vystoupení žáků zdejších škol a školek, ukázky řemesel nebo eko koutek. Od 19 hodin se bude v eko kině promítat film Z popelnice do lednice.

PROCHÁZKY

Olomoucko

Alejí na Svatý Kopeček

Kde najdeme jednu z nejhezčích a nejnavštěvovanějších vycházek krajského města? Na Svatém Kopečku u Olomouce. Okolí baziliky má výrazný genius loci a nesmírnou kulturně krajinářskou hodnotu. V rámci Ekologických dnů Olomouc se na Svatém Kopečku chystá komentovaná vycházka s Jánem Kadlecem. Sraz účastníků je v 9.30 u hospody U Poutníka v Samotiškách, na dolním konci aleje. Předpokládané zakončení je pak v 11.30 na Svatém Kopečku u Olomouce. Komentář Jána Kadlece doplní Pavel Oslík a zástupce baziliky bratr Radim.

Za kromaňonci do Mladečských jeskyní

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví nabízí poznávacích stezek hned několik, ale jen jedna zavede zvídavé výletníky tak daleko do historie jako, stezka Třesín. Pětikilometrová trasa začíná na návsi v obci Mladeč a prochází kolem vrchu Třesín. Lesní cesty turistu zavedou mimo jiné i do Mladečských jeskyní, které jsou nejen přístupné, ale nabízejí i archeologickou expozici nálezů kosterních pozůstatků člověka kromaňonského. Ten zde žil už ve starší době kamenné. Další zajímavostí na trase Třesín je i dodnes viditelná dráha pro sáňkaře, kterou tam prosadil litovelský silák Gustav Frištenský. 

Prostějovsko

Z nádvoří zámku rovnou k vodě

Pohled na širé okolí z okna zámecké komnaty a pak příjemná procházka až ke břehům plumlovské přehrady. Taková lákadla čekají v Plumlově na Prostějovsku na turisty, kteří se vydají na prohlídku zámku a pak na zhruba dvoukilometrový výlet do Mostkovic kolem největší vodní plochy v regionu. Procházku je nejlepší zakončit na zahrádce s občerstvením v přilehlém autokempu.

Nejdříve na rozhlednu a pak do zámeckého parku

Dva kilometry lesní cestou a pak sto padesát osm schodů vede na oblíbenou rozhlednu na Velkém Kosíři. Rozhled do dalekého okolí, ale také drobné občerstvení naleznou turisté na vrcholku „hanáckého Mont Blanku". Po rychlém sestupu dolů z Kosíře vybízí otevřená brána k návštěvě přilehlého zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. Vzácné stromy, květinová výsadba a klasicistní architektura završí nenáročný výlet po krásách přírody i historie.

Přerovsko

Z kolonády až k Hranické propasti

Pořádně se napít vyvěrající minerálky, posilnit se lázeňskými oplatky, a hurá vyrazit k Hranické propasti. Připravte se zhruba na dvou kilometrovou procházku k možná nejhlubší propasti na světě a jedné z nejslovutnějších přírodních památek regionu. Přesvědčte se, zda se skutečně jedná o jámu do pekla, jak říkají pověsti. Při cestě k ní se nezapomeňte zastavit na Vyhlídce u Janka, z níž před vámi budou Teplice ležet jako na dlani.

Šumpersko

Naučnou stezkou na novou rozhlednu

Nenáročnou procházku zajímavými místy, na nichž se i trochu poučíte, nabízí naučná stezka Bludovská stráň v Bludově u Šumperku. Stezka je okružní, dlouhá asi 4,5 kilometru a pomalou chůzí se dá zvládnout za dvě hodiny. Vyjít můžete od parkoviště u zámku nebo od vlakového nádraží. Po cestě se seznámíte s rostlinami i živočichy, kteří zde žijí, a dozvíte se něco i o nerostu, který dostal podle obce jméno – bludovitu. Na vrcholu Brusná se pak můžete pokochat vyhlídkou z nové rozhledny, která zde loni vyrostla. Uvidíte celé panorama Jeseníků, Hanušovickou a Zábřežskou vrchovinu.

Putování po pramenech

Po historických pramenech a památkách provede turisty Stezka Vincenze Priessnitze. Sedmikilometrová trasa leží nad jesenickými lázněmi, začíná a končí u zastávky MHD u sanatoria Priessnitz v lázeňském areálu. Naučné panely přibližují návštěvníkům rozvoj přírodního lázeňství v regionu a osobnost Vincenze Priessnitze, který v Jeseníku založil první vodoléčebný ústav na světě. Stezka návštěvníky zavede ke čtrnácti pramenům, jejichž vodu mohou ochutnat, a k několika dalším památkám. Trasu vybudovalo s podporou místních obyvatel a institucí hnutí Brontosaurus.