Podle meteorologů budou bouřky a deště ohrožovat naše území ještě i na počátku tohoto týdne.

Po zkušenostech s průběhem středečních záplav na Hranicku a s ohledem na víkendovou předpověď počasí byla v Přerově po celou sobotu i neděli celá povodňová komise ve stavu bdělosti.

„Jsme stále na příjmu a průběžně sledujeme stav všech vodních hladin. Přímo v Přerově zatím povodně nehrozí. To by muselo několik hodin vytrvale pršet,“ řekl včera odpoledne místopředseda povodňové komise pro Přerov Pavel Juliš.

V podobném duchu se vyjádřil také jeho kolega Ivo Hubík, který zastupuje předsedu povodňové komise, jež střeží hladiny toků v obcích na Přerovsku.

„Nemáme zatím zprávy o tom, že by se výrazně zvedly. Nepatrné zvýšení hladin sice registrujeme, ale rozhodně to není tak vážné, jako třeba v jižních Čechách,“ uvedl Hubík.

V Hranicích je komise v pohotovosti již od středy a stále ji ještě nezrušila. Zvyšující se hladiny ji sice už o víkendu nezaměstnávaly, ale zato měla v pátek až do noci plné ruce práce s přijímáním vysoušečů. Ty pak od sobotního rána zdarma půjčovala všem potřebným.

„Vysoušečů je celkem osmdesát. Zapůjčily nám je profesionální hasičské sbory z celé republiky. Lidé je budou mít k dispozici celý týden a pak nám je zase vrátí,“ sdělil starosta Hranic a předseda tamní povodňové komise Miroslav Wildner.

Přístroje fungují tak, že do sebe nasávají vlhký vzduch, který se v nich sráží a mění se zpět ve vodu. Ta se pak jednou za pár hodin vylévá.

Podle meteorologů bude charakter počasí na našem území začátkem týdne hodně podobný tomu dosavadnímu.

Nad Balkánem se stále ještě udržuje tlaková níže, která bude mít za následek ranní mlhy a příležitostné odpolední bouřky. Pršet by podle odborníků mělo na Přerovsku ještě minimálně v pondělí a úterý.