Triko s dlouhým rukávem rozhodně nestačí. „Je tady zima jako v Rusku,“ zhodnotil situaci ve třídě 1. D šestiletý Kuba. „Ve dnech největších mrazů tady není více než osmnáct stupňů Celsia. Když přijdete z chodby do třídy, cítíte ten teplotní rozdíl už ve dveřích,“ upřesnila ředitelka školy Alena Šťastná.

První ročníky Základní školy 1. máje jsou umístěny v červené budově nad jídelnou. Ta je postavena z tzv. blatického panelu. „Tento materiál nemá zrovna dobré izolační schopnosti,“ vysvětlila ředitelka.

Podle ní jsou však v nevyhovujícím stavu také okna. „V místnostech, kde máme závěsy, je při každém větším větru vidět, jak se hýbou, přestože jsou okna zavřená,“ uvedla Šťastná. „Mám dokonce strach je nechat umýt, aby mi uklízečky nevypadly ven na ulici,“ dodala.

Město o problému v červené budově ví. Každoročně se v ní protopí více peněz než na prvním i druhém stupni této školy dohromady. Ředitelka žádá každým rokem o nápravu, ale zatím jí nikdy nebylo vyhověno. Letos se však konečně dočkala.

„Z rozpočtu na rok 2009 vyčlenilo město na rekonstrukci tohoto objektu zhruba čtrnáct milionů korun. Zbylých šest pokryje dotace státního fondu životního prostředí,“ řekl tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský.

Podle starosty města Miroslava Wildnera už v současné době probíhá výběrové řízení na firmu, která budovu znovu uvede do vyhovujícího stavu. Předmětem plánované rekonstrukce je zateplení fasády, výměna oken, úprava kotelny a vzduchotechniky a oprava sociálního zařízení.

Kateřina Kapková