„U příležitosti velikonočních svátků jsme si nachystali doprovodný program, který bude trvat celý prodloužený víkend,“ uvedl kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro. V horní části hradu uvidí návštěvníci přehlídky tradičních technik jako je zdobení kraslic, vyšívání nebo keramiku.

„Program zde připravuje studio Bez kliky, které sebou mimo jiné přivezlo dětský dřevěný klikový kolotoč,“ doplnil Jan Lauro.

Studio Bez kliky se zabývá divadlem a výtvarnou činností. Pracuje zpravidla pro knihovny a muzea. V muzeích pak předvádí hlavně historický tisk nebo výrobu ručního papíru.

„S kolegy jsme dostali nápad, že Velikonoce nemusí být na hradě jen ve znamení vajíček a podobně. Děti se chtějí trochu uvolnit a zasoutěžit si,“ poznamenal vedoucí studia Bez kliky Roman Prokeš. Proto si pro všechny návštěvníky hradu, zejména ty malé, přichystali spoustu možností zábavy. Například na druhém nádvoří na děti čekala několik soutěží.

„Maličké děti se mohou povozit na dřevěném kolotoči pro čtyři děti. Jsou na něm vyřezáni koníčci a kolotočem se točí ručně. Dále jsou přichystané soutěže, kde budou děti střílet z malých kuší a trefovat se do terče,“ dodal Roman Prokeš. Zasoutěžit si mohli i tatínci, kteří měli možnost házet do terče sekerou.

Psinec ovládly zbraně

Kromě toho mohly děti s rodiči navštívit i zdejší hradní psinec, kde pro ně byla připravena přehlídka historických střelných zbraní.

„Jedná se o zbraně z dob hodně historických až po současnost,“ sdělil Roman Prokeš. Podobné zbraně bývají většinou zavřené za sklem v muzeích. Zde si na ně ale mohli všichni zájemci sáhnou a nejen to. „V doprovodu rodičů si mohou i z některých zbraní vystřelit,“ poznamenal vedoucí studia Bez kliky Roman Prokeš.

Podobná zábava je vždy pro všechny děti velmi zajímavá a Helfštýn nebyl výjimkou. „Už se těším, až si s tatínkem budeme moci vystřelit,“ prohlásil nadšeně malý Ondra. Na hradě neprobíhaly jen soutěže, ale i drobné workshopy.

„Studio si sebou přivezlo i historický lis, na kterém se mohou tisknout symboly, které se váží k hradu Helfštýn,“ informoval na závěr kastelán hradu Jan Lauro. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku