Dětské oddělení přerovské knihovny přivítalo v úterý ráno páťáky ze Základní školy Trávník.

„Děti dnes nejvíc táhne strašidelná literatura, žánr fantasy a všechno, co se týká upírů,“ popisuje svoji zkušenost knihovnice Hana Knichalová. Pod vedením třídní učitelky Evy Sedlákové sem děti chodí pravidelně a také do knihovny přitáhnou řadu svých kamarádů. „Půjčila jsem si Bertův supertajný deník a Děsivou vědu,“ říká čtenářka Lucie Soušková. Školáci se ale při návštěvě seznámili i s dílem Františka Hrubína, od jehož narození uplynulo letos na podzim dvě stě let.

V Hranicích se letos rozhodli odměnit ty nejlepší čtenáře nočním výstupem na věž, kterého se boudou moci zúčastnit i třeba s rodiči nebo sourozenci.

„Vybrali jsme deset nejlepších. Nejvíce knih si od začátku ledna půjčila devítiletá Marie Vašková. Přečetla jich za letošní rok 245,“ chválí ředitelka Městské knihovny v Hranicích Marie Jemelková. Hranická knihovna si na veřejné scénické čtení pozvala i ochotníky z divadla Štěk a spol. Po celý týden tu probíhá i burza knih. „Zbavujeme se například duplicitních výtisků, které jsou ve velmi dobrém stavu,“ poznamenává ředitelka.

V knihovně v Lipníku nad Bečvou předčítaly dětem i zdejší známé osobnosti. Vybrat si mohli mezi díly básníků Máchy a Hrubína. „Já jsem si vybral Františka Hrubína. Myslím, že v době facebooku a esemesek čte poezii málokdo,“ zhodnotil starosta Miloslav Přikryl, který se v knihovně setkal s gymnazisty. (pak­k)