Tuto novou zkušenost potvrzují pracovníci ostrahy některých přerovských supermarketů. Dokázat dospělým takové jednání je ale podle jejich slov obtížné. Dospělí tvrdí, když je ostraha přistihne, že láhev koupili pro svou vlastní potřebu.

„Děti osloví před supermarketem některého ze starších zákazníků a nabídnou mu úplatek, pokud si láhev alkoholu koupí. Většinou si přitom vytipují starší osobu v důchodovém věku,“ popsal pracovník ostrahy jednoho z přerovských supermarketů Pavel Kužela.

Podle jeho slov je ostraha proti takovému počínání bezbranná. „Je těžké dospělým, kteří takto nezletilým poslouží, něco dokázat. Jednou jsme třeba zastavili staršího pána s lahví vodky. Evidentně ji kupoval pro děti, které stály opodál. Když jsme však po něm chtěli vysvětlení, neuspěli jsme. Řekl, že si alkohol kupuje jen pro svou vlastní potřebu,“ poznamenal Kužela.

Na bakšiš pro seniory za láhev alkoholu se přitom skládají celé party dětí, a to nejčastěji ve věku kolem čtrnácti let. Výjimkou však nejsou ani desetiletí nebo dvanáctiletí. Podle policistů je přitom podobné chování dospělých lidí trestné.

„Pokud požívají děti alkoholické nápoje, nese za to odpovědnost ten, kdo jim alkohol podává nebo prodá. Týká se to zejména prodavačů v obchodech nebo číšníků v restauracích,“ řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Podle jejích slov by se lidé neměli nechat dětmi uplácet.

„Nejen, že je to nemorální, ale měli by domýšlet zdravotní následky, které může požití alkoholu na děti mít,“ tvrdí mluvčí.

Případ, kdy se školáci opili do němoty, se stal nedávno v Hranicích. Žáci ze základní školy, kteří ještě ani neměli patnáct let, si udělali alkoholový dýchánek v době před vyučováním a pak přišli v podnapilém stavu do školy. Jedna z dívek musela být dokonce převezena do nemocnice. Proti opilosti nezletilých už začali brojit pracovníci sociálně právní ochrany dětí magistrátu ve spolupráci s Městskou policií v Přerově.

„Snažíme se společně apelovat na rodiče a strážníci jim předávají informační letáky, ve kterých jsou uvedeny povinnosti rodičů,“ shrnula kurátorka pro mládež z oddělení sociálně právní ochrany dětí přerovského magistrátu Veronika Filipová. Podle jejích slov jsou totiž případy opilosti dětí na Přerovsku časté.

„O konkrétních incidentech nás informuje městská policie a hlášení dostáváme i z Ústavu soudního lékařství v Olomouci,“ shrnula kurátorka. Jak dodala, nejvíce se v regionu opíjejí děti ve věku od 14 do 18 let, výjimkou ale nejsou ani mladší školáci. Častá je také kombinace alkoholu a drog. „Nejrizikovějším obdobím jsou letní prázdniny. Velice častý je ale záchyt v restauracích nebo na diskotékách v průběhu celého roku,“ uzavřela kurátorka.