Aktovky a jiné předměty se sice dostaly k cíli své cesty už v dubnu, ale teprve minulý týden si je děti od organizátorů akce kompletně převzaly.

„Říkali jsme si, že duben není úplně vhodná doba na rozdávání školních potřeb. Byl to totiž konec školního roku a předání by se v podstatě minulo účinkem. K rozdání tak došlo minulý týden v pondělí, " uvedla předsedkyně sdružení GoKoBo Humanitas Iva Bonyoma Lutchimba.

Distribuce školních potřeb přes kus světa rozhodně nebyla jednoduchá. Organizátoři museli od loňského října řešit mnoho komplikovaných situací spojených s konžskými úřady. Navíc později v Kongu probíhaly volby a v zemi panoval chaos a zmatek.

Komplikace nastaly také s podvodníky, kteří organizátorům s předáním předmětů chtěli pomoci. Bohužel jen naoko. Nakonec totiž vyšlo najevo, že školní potřeby si chtěli přivlastnit sami.

S takovým ohlasem, jaký minulý rok vzbudila sbírka na pomoc malým školákům v Kongu, prý organizátoři nepočítali.

„Byli jsme tím mile překvapeni. I díky Hranickému týdnu se nám podařilo akci více medializovat. Nakonec přispěla spousta lidí. Aktovek byly skoro dvě tuny a asi dva tisíce obdarovaných dětí. Chci poděkovat všem lidem, kteří nám fandí, pomáhají. Jak samotnou prací, tak i finanční pomocí," dodala předsedkyně zmíněného sdružení.

Nyní tak naštěstí vše vypadá na zdárný konec celé akce.

„Dělali jsme i sbírku, jejíž výtěžek šel na výrobu školních lavic. Ty nyní už slouží právě potřebným dětem. V jedné ze škol, do které jsme směřovali školní potřeby a která je na tom z hlediska podmínek nejhůře, by se mělo vymalovat a měla by se spravit střecha. Bude tam panovat trošku kulturnější prostředí," doplnila.

Dlouhý projekt Hranice Kongu tedy, zdá se, zdárně dospěl ke svému konci. Ve spojitosti s další podporou ale společenství plánuje na sobotu 22. září další akci, která se bude konat opět v Hranicích. V té době totiž v místním letním kině proběhne od 13.30 Den pro Afriku. Tato afropárty má navazovat na činnost, která se v posledních týdnech a měsících pro Kongo udělala.