„Přistoupili jsme k tomu už před Štědrým dnem, aby si děti mohly odvést dárečky s sebou. Někteří doma třeba ani stromeček nemají a žádné dárky už nedostanou. I proto se to snažíme udělat takto dopředu,“ vysvětlila ředitelka Dětského domova v Hranicích Věra Rušarová.

Se čtyřdenním předstihem tak v Domově proběhl speciální večer, během kterého se všechny děti mohly radovat z nových dárků. Na samotné vánoční svátky pak většina z nich odjela a vrátí se až na začátku nového roku.

„Domů odjely dvě třetiny dětí, takže jich nám tady zůstalo jen deset. Pět z nich pak prožilo Štědrý večer na chatě na Ostravsku, kam odjely s Občanským sdružením Duha Zámeček, a zbývajících pět dětí zůstalo v Domově. V tomto úzkém kruhu prožily Štědrý večer podruhé a znovu dostaly dárečky, které jsme jim ještě pošetřili,“ upřesnila ředitelka.

A radost z nich byla patrná ještě o několik dní později.

„Dostal jsem aktovku, dvoje nůžky, barvičky, štětec a písmenka,“ svěřil se například malý Lukášek, jehož dárky naznačovaly, že po prázdninách půjde poprvé do školy. Totéž se týkalo také vedle sedící Marušky, která také nebyla o novou aktovku ochuzena.

Pozadu nakonec nezůstala ani jinak stydlivá Andulka, které udělal největší radost kočárek s panenkou. Svými dárky se pochlubil také Pavlík. „Já jsem dostal dětský počítač a dvě auta na dálkové ovládání. Od maminky jsem dostal cukroví a od tatínka velkou krabici aut,“ uvedl.

Právě tyto děti v Domově zůstaly i přes vánoční svátky.

„Jsou to malé děti, které si ten fakt, že zůstávají v Domově, ještě příliš neuvědomují. Teta (pracovnice Domova, pozn. red.) se jim navíc usilovně věnovala po celý den a skutečně se snažila nahradit jim skutečnou rodinu, jak jen to bylo možné,“ doplnila ředitelka Rušarová.

Dárky se k dětem dostaly i díky snaze nejrůznějších sdružení. Právě na Štědrý den je například přijely navštívit také členky Spolku žen Rouské. „Náš spolek má velkou radost, když malé dárky v podobě her, pastelek, fixů, pohádek a hraček v tomto Domově potěší nejedno dítě. Je to nepopsatelný zážitek, když u nich vidíme takovou radost,“ řekla předsedkyně spolku z Rouského Liběna Hrešková.