Podle slov ředitelky Dětského domova v Hranicích Pavly Tvrdoňové se ratolesti od pěti do sedmnácti let už nemohou dočkat.

„Děti se těší strašně moc. Jednak na konec školního roku, ale hlavně jsou namotivované na tábor. Přejeme dětem, aby se dostaly mimo domov, protože tady tráví celý školní rok. Setkají se s novými kamarády a určitě to pro ně bude i zajímavý zážitek. Nejsou totiž zvyklé slyšet cizí řeč," pousmála se ředitelka.

„Vyzkouší si svou schopnost porozumět cizí řeči a procvičit si angličtinu, kterou se většina z nich učí," uvedla dá s tím, že pět nocí stráví děti v hotelu Václavov v Oskavě, který se nachází v Hrubém Jeseníku.

Celou akci zaštiťuje Hranická rozvojová agentura, která zareagovala na třetí výzvu a získala na dětský tábor peníze. Na dětský domov tak kvůli spolufinancování vyšla částka padesát tisíc korun.

„Z provozu by nebylo možné tyto peníze uvolnit. Jsem opravdu vděčná, že se našla spousta dobrých lidí ve firmách, kteří nám přispěli, takže jsme nakonec byli schopni tuto částku dát dohromady. Bez nich by se to nedalo uskutečnit," svěřila se ředitelka dětského domova.

Sblížení českých a polských dětí

Tábor bylo třeba zajistit i personálně.

„S našimi dvaceti dětmi jedou tři vychovatelé, jeden vedoucí tábora, který je zároveň i překladatel a jeden zdravotník. S polskými dětmi jedou tři vychovatelé. Dohromady se tam tedy sejde devět dospělých a čtyřicet dětí," uvedla jedna z organizátorek akce Petra Koudelková, která si od akce slibuje hlavně integraci a sblížení českých a polských dětí.

„Chtěli bychom je zapojit do normálního světa. V rámci projektu zde mají finanční odměny, sportovní potřeby a tímto je trošku podpořit," upřesnila dále s přáním další budoucí spolupráce.

„Dospělí jsou z toho trošku nervózní, je to obrovská zodpovědnost. Je to náročná organizace, ale myslím, že děti se rozhodně nebudou nudit," doplnila.

Vodopády, olympiáda, zámek

Plány na šest dní, počínaje pátkem 26. června až do 7. července, měl na starosti Dům dětí a mládeže v Hranicích. Pro děti od pěti do sedmnácti let si připravil opravdu bohatý program.

„V sobotu jdeme na pěší výlet na Rešovské vodopády. Máme nachystané přes výtvarné aktivity jako pískové mandaly, enkaustiku nebo přírodní mandaly v lese, přes sportovní olympiádu, hry v lese a na hřišti, až po táborák, kde si zazpíváme české i polské písničky," vyjmenovala plány Darina Jarolimová s tím, že nebude chybět ani celodenní výlet do Velkých Losin a návštěva zámku a ručních papíren.

Rozhodně se děti mají na co těšit.