Společný tanec, soutěže a zábava, k tomu nádherné prostředí Zrcadlového sálu hranických kasáren. Taková byla jubilejní Dětská merenda, kterou už podesáté pořádal Spolek žen Rouské.

„Za těch deset let jsme udělali velký kus práce a hledali pěkné prostředí, kde bychom mohli toto výročí důstojně oslavit. Vojáci nám nabídli prostory tohoto krásného Zrcadlového sálu,“ popsala jedna z hlavních organizátorek Liběna Hrešková.

Smyslem akce podle ní je, aby se tu potkaly děti z domovů se svými vrstevníky a všichni společně se skvěle pobavili.

„Kapacita sálu je dvě stě padesát míst a je to tady plné. I zájem ze strany veřejnosti je tedy značný,“ řekla.

Na merendu dorazily děti z patnácti domovů, SOS vesniček a stacionářů.

„Začínali jsme se dvěma domovy, ale postupně se jejich počet zvyšoval. Podobná setkání mají určitě smysl. Za těch deset let už byly dány k adopci čtyři děti, které si našly rodiče právě na našich akcích. Tři děti jsou pak v pěstounské péči,“ doplnila.

Na tanečním parketu se v sobotu odpoledne proháněly víly a princezny, ale své pekelné kousky zde prováděli i malí čertíci. Do zábavy se zapojili i dospělí a všichni společně mohli zhlédnout i nejrůznější vystoupení - například tanečního kroužku Rozmarýnek.

„Volí se i Miss Porota a Miss Merenda a vybírá nejlepší maska dospěláka. Máme osmnáct šerp, osmnáct korunek a osmnáct plyšáků, nehodnotí ale nikdo z nás. Hlasovací lístky vhazuje do urny veřejnost, která sem přišla,“ zmínila.

Na setkání přijely i děti z Plumlova.

„Dnes je nás trochu méně, protože jsou jarní prázdniny a většina je na pobytech u rodin. Na merendy jezdí děti rádi, protože se tu setkají se svými kamarády z ostatních domovů,“ pochvalovala si Václava Došlíková.
Spokojení byli i rodiče, kteří se sem přišli pobavit se svými ratolestmi. „Je to super zábava, na které se nenudí ani dospělí. Mám tady tři vlastní děti a jedno vypůjčené,“ usmála se jedna z návštěvnic Michaela Hradilová.