„V sobotu osmadvacátého května navštívily děti a zástupci třech škol z hranického regionu základní školu Fosowskie,“ uvedla Pavla Vaculová, projektová manažerka Mikroregionu Hranicko, který nad akcí převzal záštitu. Děti ze všech škol si připravily vystoupení a prezentace zaměřené na ochranu životního prostředí a propagující zdravý životní styl.
„Například žáci z Hustopeč nad Bečvou předvedly oděvy z recyklovatelných materiálů. Vystoupily tanečnice se sukýnkou z mikrotenových sáčků, nebo papírů s květinkami z plastových lahví,“ sdělila Pavla Vaculová. Módní přehlídku oděvů z nejrůznějších materiálů měly připraveny i polské školy, které zase předvedly například i svatební róby.
Děti ze Sříteže nad Ludinou a Bělotína si připravily vystoupení s písněmi na ekologické téma. Dalším bodem programu byla i výtvarná soutěž, kdy děti malovaly, co se jim na jejich obci líbí. „K vidění byla nádherně barevná budova školy z Bělotína, autentický obrázek hustopečského kostela, či náves ze Stříteže nad Ludinou,“ doplnila Pavla Vaculová.
Polské školy ztvárnily krajinu kolem svých obcí, řeku, lesy i významné budovy. Všechny děti si připravily mnoho zajímavých vystoupení i lahůdek pod vedením svých učitelů a představily tak své pojetí zdravého životního stylu a ochrany přírody. V průběhu celého odpoledne měly školy nachystanou ochutnávku zdravých pokrmů.
„K dispozici bylo slané i sladké pečivo, nejrůznější pomazánky, ovoce i zelenina,“ řekla Vaculová.
Děti zavítaly i do Juraparku
O den později byla pro děti, které se zúčastnily ekologického dne, nachystána odměna v podobě návštěvy Juraparku. Jedná se o velký zábavně-naučný park, který vyrostl na místě naleziště kosterních pozůstatků prehistorických ještěrů v obci Krasiejów.
„Program byl velmi bohatý. Například projížďka tunelem času, kde byla ukázána historie od velkého třesku až do vyhynutí dinosaurů, za velkého využití audiovizuálních efektů,“ informovala Pavla Vaculová.
Poté už následovala prohlídka parku, kde jsou umístěny plastiky dinosaurů v životních velikostech. K vidění zde byly desítky druhů od malých ještěrů až po Tyranosaura Rexe.
„Dále měly děti volný čas v zábavní části parku, kde jim bylo k dispozici nesčetné množství prolézaček a atrakcí. Pomyslnou třešinkou na dortu bylo kino 5D,“ prohlásila Vaculová.
Kino ukázalo historii dinosaurů těsně před jejich vyhynutím. Za pomocí speciálních efektů jako jsou 3D obraz, větrné a vodní trysky a pohyblivé sedadla tak velcí i malí diváci získali nezapomenutelný zážitek z doby dinosaurů.
„Podobné společné návštěvy českých a polských škol jsou velmi přínosné pro obě strany a jsou realizovány za finanční podpory Operačního programu přeshraniční spolupráce České a Polské republiky,“ pronesla na závěr projektová manažerka Mikroregionu Hranicko Pavla Vaculová. (zem)