Martina Svozilová a Magdaléna Důjková přišly s nápadem založit kroužek plný psů.

„Účastnila jsem se letního tábora spolu se psy a tam jsem pozorovala, že děti se pořádně neumí chovat ke psům a moc neví, jak pes v určitých situacích může reagovat, řekla jsem to Martině a spolu jsme vymyslely tento kroužek," vysvětluje Magda Důjková.

Oslovily tedy ředitele školy Radomíra Habermanna a ten jim vyšel vstříc a každé úterý jim uvolnil jednu třídu, kde si obě mohou přivést své čtyřnohé mazlíčky.

Prevence i osvěta

„Děti od mateřské školky až po osmou třídu vysvětlujeme základní věci o psech. Celkem naše dvě skupiny čítají téměř padesát dětí," začíná vyprávět Martina Svozilová s tím, že ne všechny děti mají doma psa.

„Některé si ho pořídit chtějí, takže náš kroužek funguje i jako prevence a osvěta. Je to dobré i pro rodiče, protože dítě si pak uvědomí, že péče o psa není jen radost, ale i starost. Učíme děti i čistotě po psech, že pak samy vidí na ostatních, co je špatně, že se po psech musí uklízet," dodává.

Spolu s border kolií Gerdou, zlatou retríverkou Barčou a bílá švýcarská ovčačka Cairou si děvčata a děti občas vyrazí na čerstvý vzduch. V tělocvičně pak pro ně mají Magda a Martina připravené hry.

„Třeba když jsme se učili o stravě, donesli jsme chleba, brambory, granule, čokoládu syrové kosti a podobně a žáci měli podle toho, co psi mohou a co ne, roztřídit potraviny," popisuje průběh jedné z hodin.

Návštěva veterinární stanice

V nejbližších dnech plánují vedoucí kroužku návštěvu veterinární stanice Zuzany Vaškové, představení v domově seniorů a na prosinec podniknou exkurzi do útulku ve Valašském Meziříčí.

„Právě pro tento útulek jsme vyhlásili sbírku. Abychom tam nechodili úplně naprázdno, navíc ve vánočním čase, děti samy vybírají konzervy a další potřebné věci," vychvaluje ochotu žáků pomoci Martina Svozilová.

„Pokud by se chtěli zapojit i další lidé, může tak učinit u veterinářky Zuzky Vaškové na Hromůvce a ve zverimexu u staré radnice v Hranicích," doplňuje ji Magdaléna Důjková s tím, že zároveň se tímto snaží spojit tento počin i s osvětou. „Obzvlášť před Vánoci, kdy rodiče udělají radost dětem a psi poté skončí v útulku týden, dva po Štědrém dni," uzavírají shodně pejskařky Magdaléna Důjková a Martina Svozilová.