Na Přerovsku i Hranicku oslaví tento malý svátek také. Někde besedou, jinde výstavou nebo burzou.

Do Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou přijede v sobotu ve dvě hodiny odpoledne ilustrátor dětských knih Adolf Dudek. „Má pro děti připravený komponovaný program, kde jim ukáže, jak vzniká knížka. Od inspirace až po její vznik,“ popsala plány knihovnice Simona Ryšavá.

Malí zájemci si podle ní budou moci vyzkoušet, jak snadno se dá něco namalovat, a v závěru si nechat ilustrátorem podepsat jeho knihu. „Sama teď dávám na hromádku knížky s Dudkovými obrázky, abych je nechala podepsat. Zatím jsem jich našla osm,“ doplnila Ryšavá. Po skončení pořadu, který je určený hlavně pro školáky z prvního stupně, se až do sedmnácti hodin budou v knihovně prodávat dětské knihy nakladatelství Librex. Jejich prodej bude pokračovat i v pondělí a úterý.

V Kojetíně sice Den pro dětskou knihu neslaví, ale přesto se tam mají děti na co těšit. „Právě probíhá výtvarná soutěž, ve které mají čtenáři znázornit svého oblíbeného hrdinu. A chystáme i další akce, jako třeba besedy pro školáky s názvem Neotesánek, které budou o slušném chování,“ podotkla Hana Divilová z Městské knihovny v Kojetíně.

Přerovská knihovna se akce zúčastní jen symbolicky. „Oficiálně jsme se k projektu nepřihlašovali, ale na významný den děti upozorníme tak, že na velký stůl připravíme nové knížky pro děti i pro mládež,“ řekla Miroslava Nevřelová z dětského oddělení Městské knihovny v Přerově.

Dětskou burzou slaví knižní svátek v Hranicích. Prodej duplikátů deset nebo i dvacet let starých knih tam probíhá již od pondělí. „Burza, která vyvrcholí v sobotu, nabízí tituly autorů, o které je stále velký zájem. Knížky jsou to zachovalé a děti si je mohou koupit za opravdu symbolickou cenu,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v Hranicích Marie Jemelková a dodala, že se vybrané dětské knihy prodávají v oddělení pro dospělé.

(pakk, ka)