Smyslem akce není jen zábava - malí čertíci, vodníci, princezny a víly se tu mohou seznámit se svými adoptivními rodiči.

Dětská merenda přitahuje rok od roku větší pozornost. Dvanáctý ročník si nenechalo ujít jedenáct dětských domovů, SOS vesniček a stacionářů z celé Moravy a celkem devadesát ratolestí - od těch nejmenších až po náctileté.

„I letos máme nováčky, kteří jsou tu s námi poprvé - Kroměříž a Smolinu,“ líčí pořadatelka.

Už tradičními účastníky jsou domovy z Olomouce, Bystřice pod Hostýnem, Přerova, Frýdku-Místku nebo Budišova nad Budišovkou.

„Určitě má smysl podobné akce dělat, protože se na nich děti mohou seznámit se svými adoptivními rodiči. Čtyři děti z domovů už jsou v pěstounské péči a čtyři se podařilo umístit do náhradní péče, takže pokud se rodiče osvědčí, mohou děti adoptovat,“ říká Liběna Hrešková.

Tradiční bazénová Splash party na potštátské sjezdovce ukázala v sobotu 2. března jízdu přes sněhový bazén s vodou.
VIDEO: Odvážní recesisté soutěžili o největší tlamu v kostýmu. Podívejte se

Malí účastníci Dětské merendy si užili vše, co ke karnevalovému veselí patří - tanec, soutěže i promenádu masek. Návštěvníci zhlédli i vystoupení břišních tanečnic a nezklamal ani Spolek žen Rouské, který si připravil vlastní choreografii, inspirovanou hudební skupinou Boney M.

Součástí programu bylo i vyhlášení nejlepších tanečníků, nejmilejší masky nebo titulu Miss Merenda a Miss Porota. A protože se na parketě objevila spousta dospělých, vyhlašuje se již tradičně také soutěž o nejlepší masku dospěláka. Díky podpoře Olomouckého kraje a sponzorským darům děti získaly pěkné ceny.

„Nikdo neodchází s prázdnou a každé z dětí dostane plyšovou hračku,“ podotýká Liběna Hrešková.

V přestrojení za policistku dorazila do Hranic i vychovatelka Petra Nešporová z Dětského domova ve Frýdku-Místku. „Máme v domově švadleny, které pro děti připravily kostýmy, takže je tu s námi baletka, četník i čaroděj. Na akci jsme už potřetí a děti sem jezdí hrozně rády,“ svěřila se.

Turnaj v miniházené v Hranicích. Na dvou hřištích si tak před zraky rodičů a rodinných příslušníků zahrálo 107 dětí ročníků 2008 a 2009.
Házená pro radost! V Hranicích si zahrálo přes sto dětí