Dětský domov Hranice s nadačním fondem spolupracuje od roku 2010.

„Díky této spolupráci můžeme dětem financovat kroužky, lyžařské výcviky, školy v přírodě či řidičské průkazy. Za šest let jsme již získali 300 tisíc korun," prozradila ředitelka Dětského domova Hranice Pavla Tvrdoňová.

Letos byl poprvé zvolen koncept hlasování, v němž se o příspěvek v hodnotě 55 tisíc utkaly dva dětské domovy.

„Museli jsme se snažit, abychom v hlasování získali pro náš letošní co nejvíce hlasů. Tety i děti oslovily kamarády, přátelé a známé. V první řadě samozřejmě pomáhaly rodiny každého z nás," uvedla ředitelka domova.

„Hlasování bylo po celou dobu velice vyrovnané. Už jsme se raději smiřovali s tím, že nevyhrajeme. Víme, jak každý domov bojuje s penězi, takže jsme případné vítězství Fulneku přáli. Nakonec jsme ale vyhráli," doplnila Pavla Tvrdoňová.

Domov dětí z Fulneku však také nebude o finanční pomoc ochuzen. Obdrží 35 tisíc korun.

Bez pomoci by nebyly kroužky

Hranický dětský domov využívá příspěvky především k pokrytí volnočasových aktivit dětí. Ty tak mohou navštěvovat například výtvarný, kynologický, či keramický kroužek, street dance nebo hip hop, i sporty jako stolní tenis, judo a míčové hry.

„Já chodím do juda a do míčovek. Na judu mě baví, že spolu bojujeme a na míčovkách zase, že tam hrajeme všichni spolu a spolupracujeme. Z míčovek mám nejradši fotbal a basketbal," prozradil Bohoušek, který momentálně navštěvuje čtvrtou třídu.

„V judu sice bojujeme, ale musíme dodržovat pravidla. Že třeba nesmíme štípat, moc silně kopat a tak dále," vysvětlil Bohoušek.

Jak ředitelka DD Hranice přiznává, bez finančního příspěvku by takovéto aktivity dětem domov pokrýt nemohl.

„Děti by bez této pomoci do kroužků chodit nemohly a já považuji za velice důležité, aby přicházely do kontaktu také s vrstevníky mimo domov, protože to velice pomáhá socializaci a osamostatnění," dodala Pavla Tvrdoňová.

Bertík však nepředstavuje jedinou spolupráci mezi obchodním řetězcem a dětskými domovy.

„Další akce, do které se zapojujeme, se jmenuje Obchůdky s Albertem. Děti vlastnoručně vytvoří malé dárečky, upomínkové předměty, s vánoční tematikou. Dětské domovy poté tyto výrobky nabízejí v prodejnách," objasnila Pavla Tvrdoňová.

Hranický dětský domov bude své výrobky v Hypermarketu Albert nabízet 10. prosince. Děti již nyní dárky vyrábějí.

„Teď jsem dělal ozdůbky na jarmark. Rozřízli jsme kokos, vylili jsme ho a do skořápky jsme dali svíčku a kolem ní pak kamínky. Bude to takový vánoční svícen," prozradil Bohoušek.

David Král