Kácení alejí kolem silnic na území celé České republiky přimělo Nadaci Partnerství navázat spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Společně pak vymysleli projekt, v jehož rámci bude v republice odborně a zdarma ošetřeno celkem dvacet významných stromů.

„Chceme poukázat na to, že o stromy je potřeba pečovat průběžně. Jednou za čas je vykácet a zasadit místo nich nové, to není řešení,“ vysvětlila Miroslava Drobílková z Nadace Partnerství.

Projekt nese název Zdravé stromy pro zítřek a mohli se do něj přihlásit obce, školy, občanská sdružení a církevní právnické osoby, které měli možnost navrhnout vzrostlý strom ze svého okolí, jež by potřeboval ošetřit.

„Přihlásilo se nám 26 žadatelů a komise jich vybrala dvacet. Vybrané stromy budou ošetřeny v první polovině příštího roku,“ řekla Drobílková.

Jedním z těchto stromů bude i lípa před vchodem do hranického renesančního zámku. O její ošetření požádal nadaci odbor životního prostředí Městského úřadu v Hranicích. Dominantní strom v rohu Pernštejnského náměstí byl vysazen přibližně před devadesáti lety.

„Dnes je vysoký asi osmnáct metrů a v jeho koruně je několik suchých větví, které by potřebovaly s pomocí popruhů stáhnout. Lípa totiž stojí na frekventovaném místě,“ vysvětlil tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský.

Jakým způsobem bude strom nakonec ošetřen, o tom rozhodne na základě jeho osobní prohlídky stromolezec s certifikací European Tree Worker.