„Výuka z očí do očí je daleko lepší. Jsem rád, že jsme se ještě před přijímačkami na střední školu mohli vrátit do školy. Řekl bych, že on-line výuka je dostačující a dá se zvládnout, přeci jen je ale rozhodně lepší, když se můžeme paní učitelky zeptat na nějaké nejasnosti a probíranou látku nám hned vysvětlí,“ pochvaloval si po dvouměsíční pauze druhý den po návratu do školy Ondřej Polický z 9. C ze Základní školy 1. máje v Hranicích, kterého zanedlouho čekají přijímací zkoušky na Obchodní akademii v Přerově.

Z toho důvodu je pro něj i ostatní žáky posledních ročníků základních škol nyní velmi důležitá matematika a český jazyk.

„Těšil jsem se i na spolužáky, ale primárně na výuku, právě kvůli přijímacím zkouškám. Teď jsem si jistý, že to všechno doženeme. Když se budeme připravovat i doma, tak si myslím, že budeme připraveni dobře a zvládneme to,“ doplnil Ondra.

Základní škola 1. máje v Hranicích má tři ročníky devátých tříd. Nyní jsou žáci rozděleni do skupinek po devíti až dvanácti. Ze 72 deváťáků jich usedlo v pondělí 11. května do lavic čtyřiapadesát. Ti, kteří již byli přijati na odborná učiliště, pokračují v samostudiu.

„Je to určitě velký přínos, že se mohli deváťáci vrátit do škol. Především proto, že je v červnu čekají přijímací zkoušky. Někteří žáci potřebují individuální přístup, některé příklady potřebují dovysvětlit a přeci jen je lepší individuální konzultace s učitelem. Jsem za to rád,“ řekl ředitel Základní školy 1. máje Ivan Straka.

Po každé přestávce dezinfekce

Pondělní, i když omezený, návrat do školních lavic s sebou nesl velké změny pro žáky, pedagogy i další pomocný personál a škola se na ně musela důkladně připravit s dostatečným předstihem.

„V první řadě jsme vydezinfikovali celou školu. Některé menší třídy jsme doplnili lavicemi, aby byly dodrženy rozestupy. Všichni žáci byli poučeni o tom, co mají dodržovat a seznámeni s novou organizací výuky. Do každé třídy jsme dali dezinfekční mýdlo, jednorázové utěrky a dezinfekci na ruce, a to stejné i na toalety,“ popsal přísná hygienická opatření ředitel.

Změny platí i pro uklízečky, které jsou nyní ve škole během celé čtyřhodinové výuky i po ní.

„Po každé přestávce naše paní uklízečky dezinfikují zábradlí, podlahy na chodbě, toalety i kliky. Dezinfikují také lavice, židle a podlahy ve třídách, prostě vše, s čím přijdou žáci do styku,“ popsal ředitel.

Dvouměsíční nucené „prázdniny“ byla obrovská zkouška pro pedagogy, děti i jejich rodiče.

„Začátky byly opravdu krušné. Nový systém výuky jsme se učili všichni, ale prokousali jsme se tím. Přípravy jsou pro každého pedagoga neskutečně náročné, zaberou daleko více času než při běžném režimu. Navíc rodiče i žáci se svými učiteli nyní komunikují nejen dopoledne, ale také odpoledne i večer. Rodič není učitel, každý nedokáže vysvětlit svým dětem učivo daného ročníku. Výukový plán proto musejí pedagogové podrobně připravit a novou látku jim popsat slovo od slova,“ připomněl ředitel školy situaci, která nastala po 12. březnu ve všech školách, když se kvůli koronavirové pandemii uzavřely.

Pro Ivana Straku to byla ale také velká zkušenost.

„Velmi rád bych poděkoval všem učitelům, které tu mám. Snažili jsme se zajistit výuku na té nejlepší úrovni. Všichni, i ti, kteří dělají výuku on-line přes obrazovky, si s tím poradili skvěle,“ řekl závěrem ředitel hranické Základní školy 1. máje Ivan Straka, který věří, že zvládnou i nástup dětí prvního stupně, který je v plánu 25. května.